Hned se začátkem prázdnin na řadě škol v Pardubickém kraji žáky vystřídali stavební dělníci a řemeslníci. Města v regionu do svých škol během letních měsíců investovala miliony korun. Opravují se střechy, ústřední topení nebo odborné učebny. Ne všude se však školní třídy otevřou s prvním školním dnem. Například v Pardubicích, kde magistrát investuje do letních oprav škol takřka 90 milionů korun, se posune výuka na ZŠ v Polabinách. Ta však nesouvisí přímo s prázdninovými pracemi, ale z důvodu zahájení rekonstrukce školní jídelny.

„Nový školní rok tak pro žáky prvního stupně této školy až 9. září. Školní družina však bude v provozu již od druhého září,“ uvedl mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek a dodal, že v průběhu prázdnin dochází k pracím v deseti mateřských a základních škol.

Lepší gastro

Jednou z investic je například modernizace stravovacích prostor v mateřských školách Pastelka v Polabinách a v Dražkovicích.

„S modernizací školních stravovacích provozů město začalo již v předchozích letech, jelikož naším cílem je každý rok opravit alespoň jeden velký stravovací provoz na základní škole a až dva stravovací provozy v rámci mateřských škol,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková s tím, že revitalizace zdejší kuchyně vyjde na téměř 7,5 milionů korun. Další finance, které město vyčlenilo na modernizaci škol, jsou určeny na opravu šaten v ZŠ J. Ressla, MŠ Ratolest a ZŠ Štefánikova vstoupí do nového roku s novými střechami a opravuje se také kanalizace a plocha dvora na ZŠ Závodu míru. Radnice období prázdnin využila i k tomu, aby dokončila opravy stropních konstrukcí na ZŠ Studánka za 6,5 milionu korun.

Pardubice chtějí prostřednictvím investic nejen modernizovat, ale v případě některých školských zařízení také navýšit kapacitu míst. Například přístavbou u MŠ Doubek ve Svítkově, která umožní navýšit stávající kapacitu třetího školského obvodu z 78 na celkem 103 dětí. Náklady spojené se stavbou objektu dosahují výše zhruba 57 milionů korun. Zcela nová třída vzniká i v MŠ Artura Krause, kterou navštěvují děti s handicapem.

Lepší šatny i sprchy

Ve školkách v Chrudimi se během prázdnin vrhli dělníci především na zázemí škol. Například v MŠ Topol se děti mohou těšit z nových místností a důstojnějšího prostředí. Dále se na MŠ Sladkovského vyměnila střešní krytina a opravil krov včetně zateplení podlahy půdy.

„Z větších akcí ve školách je třeba zmínit rozsáhlou rekonstrukci hospodářského objektu v ZŠ Dr. Malíka, kde se kromě výměny oken provedla i rekonstrukce školní kuchyně a přilehlých prostor v suterénu. Jednalo se hlavně o rozvody vody, kanalizace, elektroinstalace, dále drobné dispoziční úpravy kuchyně a výměnu podlahy a vzduchotechniky. V ZŠ U Stadionu se rekonstruovaly šatny a sprchy u tělocvičen, byly vyměněny podlahy, rozvody a provedly se nové obklady stěn a nová dlažba. V ZŠ Husova se v přízemí nově vytvořilo WC pro imobilního žáka a vedle vznikla hygienická místnost dívek,” uvedl vedoucí odboru investic Petr Pecina. Kromě těchto větších akcí se ve školkách i školách během prázdnin provedly i menší opravy, které spadají pod běžnou údržbu.

V Litomyšli finišují s opravou dvou mateřských škol a přístavbou základní školy. Oboje stihnou podle mluvčího města Michele Vojáčka do začátku školního roku. Podle informací z městského úřadu žádná ze škol v regionu nemusí kvůli rekonstrukci odložit začátek nového školního roku.