Kauza podnikatele Miloše Holečka, který si v centru Pardubic načerno postavil vilu a teď ještě zatápí všem, kdo v sousedním parku chtějí relaxovat, podle kritiků ukazuje, že v českém státě je s ostrými lokty možné snad všechno.

A to je také jeden z důvodů, proč Deníkem oslovené osobnosti se k zamýšlenému zjednodušení stavebního zákona staví rezervovaně. Zjednodušit ano, ale opatrně, říkají mnozí.

„Stavební zákon je důležitým předpisem a není možné bránit občanům v tom, aby se k zamýšleným stavbám vyjadřovali a také aby mohli chránit své oprávněné zájmy. Nicméně je potřeba zavést prvky koncentrace takových připomínek, zmenšit možnosti odvolávání se, zjednodušit řízení a zkrátit ho," říká například chrudimský podnikatel Lukáš Blažek.

Ekologičtí aktivisté sice někdy až neúměrně zdržují například stavbu dálnic, ale podle většiny respondentů oslovených Deníkem by zároveň nebylo je od možnosti mluvit do správního řízení odstřihnout.

A další k tomu připojují druhý požadavek lepší vymahatelnost práva a zvýšení respektu veřejnosti k zákonům a vydaným úředním rozhodnutím.

To je právě příklad Miloše Holečka. Ten si vilu postavil bez stavebního povolení a v rozporu s územním plánem. Magistrát zprvu trval na demolici stavby, po dvou letech ale zastupitelé z nejrůznějších příčin změnili názor a vilu mu umožnili zpětně zlegalizovat. Holeček však teď dělá kvůli hluku problémy návštěvníkům hřiště, které bylo v sousedství vybudováno podle původních plánů.

Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál 17 volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu kabinetu Bohuslava Sobotky. Co se vládě povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhávala? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z regionu a k tomu Panel Deníku, názory regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata. Volební audit vám přinášíme na stránkách Deníku vždy ve čtvrtek. Dnes jsme se zaměřili na změny, které má přinést novela Stavebního zákona.

INDEX DENÍKU pohledem kraje

Podle respondentů z Pardubického kraje by stavební zákon měl být jednodušší než je doposud, aby stavbám nebránily například stížnosti občanských aktivistů. Myslí si to 63 procent dotázaných.

Stavební zákon. Všichni ho chtějí, shodnout se nedokážou

Největší hrozba pro krácení občanských práv i českou přírodu po roce 1989. Anebo šance zkrátit čekání na razítka nutná pro zahájení staveb. A na zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky. Na novelu stavebního zákona z dílny ministerstva pro místní rozvoj panují naprosto odlišné názory.

Počátkem dubna ji schválili poslanci. Včera o ní jednali senátoři, kteří ji s pozměňovacími návrhy vracejí zpět do sněmovny. O třaskavosti tématu svědčila více než pětihodinová debata, kterou mu věnovali.

Zapojily se do ní téměř dvě desítky členů horní komory. Více než polovina z nich návrh kritizovala, zbytek jej prosazoval.

KONTROVERZNÍ NÁVRH

Největší rozpory panovaly kolem změny navržené poslancem Jaroslavem Foldynou (ČSSD). Omezuje totiž účast veřejnosti a spolků na povolovacích procesech.

Na rozsáhlou novelu stavebního zákona navazují změny více než čtyř desítek zákonů souvisejících. Hlavní z nich je spojení dosud odděleného územního a stavebního řízení do jediného společného řízení.

Změna firmám i občanům usnadní život, říká ministryně Karla Šlechtová (ANO). Povolovací proces se podle ní zkrátí, a to v řádu měsíců. To vítají Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Svaz průmyslu a dopravy i Hospodářská komora.

Nově by ale do územních a stavebních řízení neměli moci mluvit ani občané, pokud ovšem nevlastní v bezprostředním okolí stavby pozemek. Smůlu budou mít i tehdy, pokud jim tam patří byt ve společném bytovém domě. Rozhořčení proto netají ekologičtí aktivisté. Na změně pravidel pro schvalování staveb jim vadí, že lidé ztratí možnost vyjadřovat se k mnoha projektům, průzkumu a těžbě surovin a dalším zásahům do přírody. Tři desítky ekologických organizací připravily petici, kterou podepsaly tisíce lidí.

POHŘBY I FONDY: ODŠKRTNUTO

Senátoři již před týdnem schválili další změny z dílny ministerstva novelu zákona o pohřebnictví. Hlavním záměrem bylo posílit kontrolu a upravit sankce za prohřešky. Kdo bude chtít v oboru začít podnikat, musí složit zkoušku a mít za sebou praxi.

Z dílny ministerstva pochází také zákon o zadávání veřejných zakázek, který začal platit před půl rokem. Podle jeho tvůrců dává zadavatelům více pravomocí, ale také zvyšuje jejich odpovědnost. Šlechtová převzala vedení ministerstva před necelými třemi lety místo Věry Jourové, která se stala členkou Evropské komise. Resort byl nejprve kritizován za nedostatky v čerpání z fondů EU, většinu nedostatků v tomto ohledu se mu však podařilo vyřešit. Nakonec se Česku podařilo získat přes 96 procent evropských prostředků, které mělo v minulém programovém období k dispozici.

Stavební zákon je stále „na cestě", šance na jeho přijetí do voleb ovšem zůstává. Nebezpečí ztráty prostředků z EU se ministerstvu podařilo zažehnat.

Z odpovědí našich respondentů

Martin Kadrman, jednatel společnosti Oustecké nádraží, Ústí nad Orlicí:

„Zákony by obecně měly být co nejjednodušší, ale měly by být i moderními právními normami zohledňující participaci veřejnosti. Občanští aktivisté nejsou žádní teroristé. Například v případě kauzy dálnice D8 aktivisté dvacet let upozorňují na geologické posudky, které prokazují špatné natrasování dálnice, která vede sedmi sesuvnými územími. Stát jejich varování nebral vážně, dálnici natrasoval a první sesuv již proběhl. Škoda přesahuje jednu miliardu korun. Dalších šest sesuvů nás v trase D8 ještě čeká. A takových kauz, kde veřejnost sehrála pozitivní roli, je celá řada. Omezování práv veřejnosti ve správních řízení nás vrací o několik desítek let nazpět."

Marie Hubálková, ředitelka Oblastní charity Pardubice:

„Každý zákon by měl být co nejjednodušší, v tomto případě ale nejde ani tak o jednoduchost, jako o nepřiměřeně velký vliv občanských aktivistů na schvalovací procesy."