„Organizací studentských voleb do Evropského parlamentu chceme přispět k tomu, aby se mladí lidé zamýšleli nad evropskou perspektivou občanství a diskutovali o ní,“ popsal ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota, která studentské volby organizuje.

Volit mohou středoškoláci starší 15let, předsedu volební komise vybírá škola také z řad svého studentstva. Třeba na Gymnáziu v Holicích budou moct studenti volit od 8:40 každou přestávku a volnou hodinu do 14hodin.

Výsledky studentských voleb budou zveřejněny ve čtvrtek dopoledne. Do projektu se k letošním volbám do Evropského parlamentu přihlásilo 255 středních škol z celé republiky, v kraji se zapojí třeba Gymnázium Mozartova v Pardubicích, Obchodní akademie Chrudim nebo Soukromá střední odborná škola Trading Centre v Litomyšli. Podle organizátorů mají studentské volby pozitivní vliv na účast prvovoličů při skutečných volbách.

„Během posledních voleb do Evropského parlamentu, které se konaly v roce 2014, přišlo v ČR k urnám pouhých 18 % voličů, což byla druhá nejnižší účast. Vůbec nejnižší účast ze všech členských zemí EU pak byla na Slovensku se 13 %,“ uvedl Jan Pátek z Kanceláře Evropského parlamentu v České republice.

Ke skutečným urnám přijdou Češi v pátek 24. a v sobotu 25. května.

(bek)