"Práce na kraji musí být full-time aktivita na plný úvazek," řekl novinářům Netolický. Podle informací Mladé fronty Dnes dostávali uvolnění předsedové výborů 90 000 korun měsíčně.

V protikladu k Netolického slovům je skutečnost, že náměstek Kortyš je senátorem za Svitavsko. Podle hejtmana byl Kortyš v minulém volebním období velmi pracovitý, práci senátora nepovažuje za tak náročnou jako funkci poslance a je slučitelná s pozicí náměstka hejtmana. "Odmítám, že by se to nedalo v tomto případě skloubit," řekl na dotaz ČTK Netolický.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, stejně jako třetí ODS s TOP 09 získala osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Pátí skončili Piráti se sedmi mandáty a zakotví v opozici, šestí jsou STAN se čtyřmi zastupiteli.

ANO se ve středu ještě pokusilo situaci zvrátit. Nabídlo spolupráci ODS s TOP 09 a KPK, bylo dokonce ochotno jim svěřit posty hejtmana a jeho prvního náměstka. Marně.

Nová koalice si stanovila také programové teze. Do podoby programového prohlášení je chce zpracovat později. Mimo jiné plánuje pokračovat v transformaci bývalých ústavů sociální péče, výstavbě přivaděčů na D35, zaměřit se v oblasti kultury na podporu drobných památkových objektů nebo nezvyšovat zadlužení.

Koalice se zatím nevyjádřila k výstavbě velké spalovny komunálního odpadu v Opatovicích nad Labem, naopak nebude podporovat spalovny nebezpečného odpadu. Podobně se chce ještě poradit o dalším postupu ve věci pardubického letiště. Provozuje jej společnost East Bohemian Airport, kde má kraj třetinový podíl, dvě třetiny patří Pardubicím. Kraj by mohl získat vyšší podíl nebo svůj naopak prodat městu, hejtman také preferuje oddělení řízení společnosti od vlastníků, kteří firmu kontrolují z pozice dozorčí rady.

Ustavující zastupitelstvo by mělo nové vedení ve funkcích potvrdit 26. října. Programové prohlášení bude představeno zřejmě počátkem příštího roku.