Počet lahví se Svatomartinským vínem je letos rekordní. Přichystáno je více 2,3 milionu lahví ze 113 vinařství. Vinaři by prý ale klidně prodali o 20 až 40 procent lahví víc.

A proč budou letošní mladá vína tak dobrá? „Letošní ročník je pro vinaře výjimečný ze dvou důvodů. První je, že je letos velmi dobrá úroda co do množství. A druhý důvod je výjimečná kvalita a vyzrálost hroznů," uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Otevírání Svatomartinských vín je událostí především pro vinotéky a restaurace, k mladým vínům pak neodmyslitelně patří i svatomartinská husa. Tradičně bude dnes možné navštívit také otevírání Svatomartinských vín před Domem kultury Dukla. Akci, která začíná v 11.11 hodin pořádá pátý pardubický městský obvod.

Gastronomické akce spojené se svatým Martinem si mezi lidmi získávají čím dál větší popularitu.

„Opět jsme připravili svatomartinské menu, chystáme paštiku, pečenou husu a k tomu šest druhů svatomartinských vín. Zájem návštěvníků i o tuto akci se zvyšuje, lidé čím dál víc ctí svatomartinskou tradici a rádi si přijdou posedět," nechal se slyšet provozovatel choltické zámecké restaurace Josef Raba.

Podle jeho slov se letošní roční Svatomartinských vín skutečně povedl. „Víno mohu začít prodávat až dnes v 11 hodin a 11 minut, ovšem na skladě ho mám už od minulého týdne, takže jsem ho již ochutnal. Musím říct, že je tak o dvě třídy lepší než obvykle," dodal Josef Raba.