Jitka Svobodová zůstává nadále ředitelkou Gymnázia Dašická. Na včerejším mimořádném jednání o tom rozhodli krajští radní. Je to však řešení dočasné. Na konci července se totiž bude konat nové výběrové řízení.

„Rada Pardubického kraje se shodla   na tom, že nejlepší možné řešení situace je nové výběrové řízení v obměněném složení odborné komise. Určitě se na tom odrazil i velký zájem veřejnosti," upřesnil náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Blesková petice

Současné ředitelce „Dašáku" mohla pomoci i petice, kterou za pouhých 46 hodin existence podepsalo 2791 lidí.
„Hlasy se musely sečíst do středečních 16 hodin, aby mohla krajská rada vzít tuto petici na vědomí. Stovky dalších podpisů tak už nebylo možné k petici doregistrovat a započítat," konstatoval Pavel Kycl, učitel matematiky a fyziky na Gymnáziu Dašická.
Tlak studentů pokračoval i včera. Gymnazisté od rána „okupovali" prostranství před sídlem Pardubického kraje s transparenty a v tichosti čekali na rozhodnutí jednání Rady Pardubického kraje.

Nezbaví se nás

Rozhodnutí radních, které znamená prozatímní setrvání ředitelky Jitky Svobodové ve funkci, ale i tak přivítali s rozporuplnými pocity.
„Jednání na konci července víceméně znamená, že se celý kolotoč bude opakovat. Načasování jednání na polovinu letních prázdnin nám ale přijde jako záměr vyhnout se tlaku veřejnosti i nás studentů. V tomto směru nechceme situaci podcenit a už nyní připravujeme některé kroky. Možná nás tu v červenci bude o něco méně, ale budeme tady," slibuje zástupkyně studentů pardubického Gymnázia Dašická Michaela Hásková.

Nesouhlasné bučení si při přechodu mezi krajskými budovami vysloužila krajská radní odpovědná za školství Jana Pernicová, a to za středeční výmluvy. Demonstrujícím studentům nechala vzkázat, že je na služební cestě mimo Pardubice, zatímco v tu dobu byla na křtu knihy v nedaleké krajské knihovně.

„Ano, byla jsem v knihovně. Odtud jsem ale vyrážela na pracovní cestu s hejtmanem. Můj program je plánován týdny dopředu a o happeningu jsem se dozvěděla na poslední chvíli. Navíc nebyl důvod mezi studenty chodit, Roman Línek byl k jednáním dostatečně kompetentní," uvedla Jana Pernicová.

Děkují veřejnosti

Podporovatelé současné ředitelky chtějí hlavně poděkovat veřejnosti, kterou zpráva o výběrovém řízení nebývale mobilizovala.
„Náš pocit marnosti po konkurzu na ředitele se změnil v pocit naděje, že má smysl postavit se proti tomu, co považujeme za špatné. Gymnáziu Dašická se dostalo rázné podpory od představitelů města, od rodičů žáků, z řad absolventů i široké veřejnosti a velmi za ni děkujeme. Je vidět, že Pardubicím není osud gymnázia lhostejný," řekla za učitele Lenka Blehová.

Podpory si cení i Jitka Svobodová, která včera u hejtmana vyslechla stejná slova, jaká zástupci kraje sdělili médiím. Žádného vysvětlení, proč byla pro první výběrovou komisi nevhodnou kandidátkou, se ale nedočkala.

„Beru to tak, že podpora veřejnosti byla hlavně podporou celého gymnázia a chci za ni poděkovat. Mohu potvrdit, že se zúčastním i nového výběrového řízení," sdělila Jitka Svobodová.

JIŘÍ SEJKORA, LUKÁŠ DUBSKÝ