Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, který je od července 2010 ve švýcarské vazbě, se snad konečně vrátí do Česka. Ve Slatiňanech u Chrudimě, kde má oficiální trvalé bydliště, by však i bez policejní asistence nejspíš nic nepohledával. Hlášen je tu totiž jen formálně. Aby ho ustavičně neotravovaly soudní obsílky.

Ve skutečnosti totiž Pitr měl obrovskou vilu, či spíše zámek, v Jesenici u Prahy.

Stačí se totiž na ruinu ve Slatiňanech, kde oficiálně žije, přijet podívat. Jde o podřadný byt v objektu bývalého zchátralého cukrovaru. V 90. letech, když ještě Pitr čile podnikal, zde měl údajně mít i sklad zboží, převážně alkoholu. A pak se už odsud asi nestihl odhlásit.

„Obohatil se na dani z obratu a spotřební dani. Likvidoval tak nás, ostatní obchodníky,“ tvrdí bývalý podnikatel z Chrudimě.

Podle některých dohadů nezvolil původně pražský podnikatel Slatiňany náhodou, měl zde mít příbuzenstvo. Není to však pravdou. Ačkoliv právě na Chrudimsku žije Pitrů několik desítek.

„Přihlásil se do našeho městečka někdy před osmi nebo deseti lety. Myslím ale, že to bylo čistě účelové. Žádné osobní vazby tady nemá, i když i ve Slatiňanech žije Pitrů několik. Jeho příbuzní to určitě nejsou, to bych věděla,“ řekla místní žena, která poměry v třítisícových Slatiňanech velmi dobře zná.

Tuto informaci potvrdil i kriminalista, který se případem zabýval, z pochopitelných důvodů si ale nepřál být jmenován. „Myslím, že se sem přihlásil jen proto, aby ho neotravovala pošta. Je pak otázkou, jak byl spjat s firmou, které bývalý cukrovar patřil. Zda mu patřila či jestli s ní jen obchodoval,“ řekl policista.

Policie tak oficiálně pouze potvrdila, že jeden z někdejších českých boháčů Pitr má na nevábné slatiňanské adrese stále trvalé bydliště.

„A ačkoliv už je dohodnut jeho převoz ze Švýcarska do Česka, jako místně příslušný územní odbor policie ho stále vedeme v evidenci hledaných osob. Odškrtneme si ho až poté, co bude fyzicky vydán do rukou české justice,“ řekl chrudimský policejní mluvčí Lukáš Maier.

Kolují i zkazky o příbuznosti s expremiérem Františkem Pitrou

Rodiště Heleny Vondráčkové, světoznámé hippologické muzeum, zámek… A taky bydliště Tomáše Pitra?! Ne, to skutečně ne.

Ale našli by se místní, kteří by stáli i o tento spíše nechvalný zápis do slatiňanské kroniky.

Na Chrudimsku například donedávna kolovala informace, že se měl Pitr původně jmenovat Pitra a jeho kořeny jsou v nedalekých Chroustovicích. Má prý dokonce příbuzenský vztah s předlistopadovým předsedou vlády Františkem Pitrou.

„Už se o tom vedlo hodně debat. Není to pravda,“ vyvracel fámu jeden chroustovický podnikatel.

Ostatně ani v bývalém slatiňanském cukrovaru patřícímu v 90. letech firmě Zemědělské zásobování a nákup Chrudim (ZZN), kde má Pitr oficiálně trvalé bydliště, ho za vysklenými okny nikdo nikdy nespatřil. „Firma, která vlastní většinu našich akcií, spadá pod skupinu právě kolem tohoto podnikatele,“ vysvětloval před šesti lety Ladislav Choutka z firmy ZZN.

„Nikdy jsem ho tady neviděla,“ potvrzuje jedna ze sousedek. Úřední adresou ve zchátralém domě se Pitr pouze bránil exekuci, pošta mu navíc nemohla doručit obsílky určené do jeho rukou. „Trvalé bydliště tady měl, ale jinak nic se Slatiňany nikdy nic společného neměl,“ potvrdil včera starosta Ivan Jeník.

Ostatně i kriminálka při pátrání po Pitrovi o zchátralý objekt brzy ztratila zájem a přestala jej hlídat.

Další uprchlík: Martin Koloc

Zatímco Pitr se možná už brzo vrátí do rukou české spravedlnosti, po dalším uprchlíkovi, bývalém závodníkovi Martinu Kolocovi, jako by se slehla zem.

Dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů, podnikatele a bývalého milence Ivy Kubelkové hradecký krajský soud v roce 2010 nepravomocně potrestal společně s dalšími exmanažery Rubeny Náchod pěti lety vězení v kauze údajného vytunelování podniku.

Odvolací vrchní soud však vloni tresty výrazně zmírnil, obviněným včetně Koloce vyměřil pouze roční podmínku. Ani to však Koloce nepřimělo k návratu do vlasti. Koloc je tak už od roku 2004 stíhán jako uprchlý. Dříve podle některých zdrojů pobýval ve Spojených arabských emirátech, před rokem se však objevila informace včetně fotografií, že jako trenér vedl hokejisty Malajsie na Asijských zimních hrách v Kazachstánu.