V úterý bylo v obou laboratořích Nemocnic Pardubického kraje vyhodnoceno 346 vzorků, včera dokonce 418. K tomu dalších zhruba 50 odběrů denně vyhodnotí soukromá laboratoř Medila v Pardubicích. Naproti tomu laboratoře Univerzity Pardubice s dalšími avizovanými zhruba 60 vzorky denně rozjedou ostrý provoz nakonec až v pondělí.

„Ještě před Velikoncemi byla testovací kapacita Nemocnic Pardubického kraje ve všední dny zhruba 300 vzorků,“ řekla jejich mluvčí Kateřina Semrádová.

Pardubická laboratoř nový izolátor obdržela v úterý, do té litomyšlské by měl dorazit možná už příští týden.

„Dva izolátory objednané pro litomyšlskou nemocnici jsou na cestě. Stejně jako většina laboratoří v Česku však i ty nemocniční narážejí na nedostatek potřebných pomůcek, jako jsou chemikálie potřebné pro testování nebo diagnostické kity či samotné odběrové sady,“ dodala.

Izolátory z Jižní Koreje

Vyšetřit vzorek na koronavirus a získat výsledek zabere několik hodin. Díky novým izolátorům z Jižní Koreje zvýší laboratoře v Litomyšlské a Pardubické nemocnici kapacitu až na trojnásobek.

Do pardubické nemocnice přístroj, který celý proces izolace kyseliny ribonukleové zautomatizuje, už dorazil. Izolátor pojme najednou až 48 vzorků, ty se doposud musely analyzovat ručně.

Jak vůbec celý proces analýzy vzorků vypadá?

„Vzorky z výtěrů testovaných pacientů nejprve musíme označit a zaevidovat do počítače,“ popisuje Hana Hamplová z Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice. Odebrané vzorky musí poté čekat v chladu. „Virus je citlivý na teplo, proto musíme vzorky uchovávat v lednici,“ vysvětluje.

Ilustrační snímek.
Předzahrádky v rouškách a bez toalet? Spíše ne

Až čtyři a půl hodiny

Prvním krokem analýzy vzorku je právě dnes zdlouhavá izolace RNA, tedy ribonukleové kyseliny, která je nositelkou genetické informace viru. Proces izolace trvá zhruba hodinu a půl a doposud ji laboranti dělali manuálně, což je vzhledem k počtu vzorků velmi náročné.

„Samostatnou RNA kyselinu, kterou jsme získali izolací, poté přeneseme do další části laboratoře, kde se dělá tzv. PCR reakce, tedy polymerázová řetězová reakce. Při té se namnoží určitý úsek této kyseliny do takového množství, abychom z něj byli schopní určit, zda se jedná o daný koronavirus,“ vysvětluje Hamplová s tím, že tato reakce trvá dvě hodiny.

„Podle křivky, kterou dostaneme z dané reakce, posoudíme, zda je vzorek pozitivní nebo negativní, to zabere dalších 15 až 20 minut.“

Celý proces takového vyšetření zabere zhruba 4 až 4,5 hodiny. „Může se stát, že některé výsledky nejsou validní, a proto musíme testování opakovat,“ dodává Hana Hamplová. Doposud tak byla jedna laboratoř schopná vyšetřit kolem 160 vzorků denně, to se nyní zvýší.

Ilustrační foto
Bezdomovci stráví karanténu ve stanovém městečku