Pondělní ledový příval ukázal, že nejen v horských oblastech či na dálnici D1 se můžete stát trosečníkem v zamrzající koloně aut na namrzající vozovce. Pár rad a tipů pro takové situace má i Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje.

"Co se cesty vozem týče, na cestu vyjíždějte vždy až připraveným a od mrazu námrazy kvalitně očištěným vozem. Nezapomeňte na zimní pneumatiky, natankovaná nádrž, dostatečně silný akumulátor a případně připravené sněhové řetězy. Nikdy nevíte, co se může hodit," doporučuje mluvčí záchranky Aleš Malý.

A protože je lepší počítat s nejhorším, či mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít, doporučují záchranáři pro tyto zimní měsíce i takové drobnosti jako náhradní teplé oblečení, nabíječku na mobilní telefon nebo teplou přikrývku spolu s drobnou sladkostí a dostatkem vlažných tekutin nejen pro sebe ale hlavně pro malé děti. A hlavně nepřeceňovat své síly a dbát věku a zdravotního stavu svého i své rodiny.

"Při jakýchkoli zdravotních obtížích či dopravní nehodě volejte ihned přímo na tísňovou linku 155 nebo využijte volání přes mobilní aplikaci Záchranka. Oběma způsoby se dovoláte na Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby, kde vám kvalifikovaný a odborně vzdělaný operátor poradí jak se zachovat, případně vás bude k poskytování první pomoci navádět. V případě nutnosti předává operátor tísňovou výzvu i ostatním složkám Integrovaného záchranného systému. Při použití mobilní aplikace Záchranka navíc můžete mít jistotu i na vámi neznámém místě. Aplikace sama odešle přesné údaje o vaší poloze. V horském terénu i Horské službě. Pomoc tak dorazí k postiženému mnohem dříve. To se v mrazivém počasí určitě počítá, protože zvláště důležité je včasné poskytnutí péče u život ohrožujících stavů kdy s každou minutou prodlení klesá šance pacienta na přežití," dodává Aleš Malý.