Je pět minut po půl jedenácté dopoledne 27. května 1942. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich sedí na předním sedadle otevřeného mercedesu. Za volantem vozu je jeho řidič a strážce Johannes Klein. V zatáčce do ulice V Holešovičkách na něj čeká trojice výsadkářů: Josef Gabčík, Ján Kubiš a Adolf Opálka. Samopal Sten Mk.II se však v klíčový okamžik zasekne, Kubiš hází bombu a poté všichni utíkají, aniž by měli jistotu, že nenáviděný „Kat" zahynul.

Na akci československých výsadkářů jsme se podívali s majorem Ivo Zelinkou, zástupcem velitele 43. výsadkového praporu Chrudim.

Kdybyste tehdy stál na Kubišově místě s ukrytým samopalem, dělal byste něco jinak?
Doufám, že v té chvíli bych neměl poruchu zbraně. Jinak totiž byla akce na svou dobu naplánována mistrně. Je třeba si uvědomit, kolik lidí se na tom vlastně podílelo. Nejen parašutisté, ale řada spolupracovníků odboje, kteří velmi dobře provedli zpravodajskou přípravu akce. Díky tomu měli dobře pokryté trasy, doprovod a sílu ostrahy.
A zmínil bych ještě to, co mi říkal generál Jaroslav Klemeš, náš poslední žijící parašutista, který seskočil do Protektorátu. Výsadkáři tehdy opravdu měli obrovskou podporu místního obyvatelstva. Třeba na jeden shoz bylo třeba alespoň sto civilních osob. K navigaci, odvozu, ukrytí i zahlazení stop. Likvidace Heydricha byl začátek, podpora výsadkářům od té doby v národě významně rostla i přes strašlivé represe.

Z vašeho pohledu byl tedy útok na Heydricha úspěšný.
V zásadě ano. Cíle mise bylo dosaženo a na způsob provedení se už historie ptát nebude.
Z dnešního taktického pohledu neměli k dispozici žádné spojovací vybavení, takže spoléhali na signalizaci zrcátkem či vlastní pozorování. Z hlediska provedení měli i jištění hlavního plánu v podobě upraveného protitankového granátu. Selhání samopalu tak na splnění mise nemělo fatální vliv. Plán parašutistů byl tedy natolik robustní, že se ani vlivem okolností nerozpadl.

Dělo by se něco jinak dnes?
Byť to byli muži na svou dobu dobře připravení, jejich výcvik ale trval z dnešního pohledu krátkou dobu. Za daných historických podmínek ani nebylo možné jednat jinak. Dnes bych mohl počítat s nasazením ostřelovačů, ale to tehdy nepřipadalo v úvahu.

Po samotném útoku ale výsadkáři přeci jen zazmatkovali. Gabčík po přestřelce s Heydrichovým řidičem Kleinem dokonce běžel zpět k místu útoku.
Vědomě šli při plánování především do splnění úkolu, až poté se zamýšleli nad útěkem. Je to vojenský přístup dohnaný do extrému. Nebyli to žádní sebevrazi i přesto věděli, že šance mají minimální.

V tradici výsadkářů pokračujete i dnes. Chrudimské výsadkáře ostatně uvidíme i v sobotu v Pardubicích na akci připomínající Heydrichiádu. Lze hledat paralelu mezi 43. výsadkovým praporem a tehdejšími výsadkáři?
Vyšli jsme ze stejného bodu, z dálky ta činnost vypadá podobně, ale při pohledu zblízka jde takzvaně o úplně jiný sport. Ve druhé světové válce neexistoval rozdíl mezi výsadkovými a speciálními silami. Ty světy měly k sobě výrazně blíže.
Dnes na podobnou akci by byla spíše vyslána 601. skupina speciálních sil, my bychom dělali operace typu commandos tedy něco, co britští SAS v severní Africe.

Můžete pro laiky vysvětlit o jaký typ operací se jedná?
Nečekané průniky frontou a údery do týlu nepřítele, a to například i vozidlem, které ukážeme v Pardubicích. Jde o Land Rover Kajman, které je určené k provedení právě takovýchto šokových operací.
Je vyzbrojeno středním kulometem a otočnou lafetu můžeme osadit dalším středním nebo těžkým kulometem, nebo automatickým granátometem. Automobil je určen k přepravě jednoho družstva šesti výsadkářů a jejich palebnou podporu v akci.

Heydrichiáda se v sobotu připomene v PardubicíchNa nelehký čas roku 1942 si v sobotu 24. června vzpomenou lidé v ulicích Pardubic. Město se „vrátí v čase" a připomene tíživou atmosféru doby i Československé a současné parašutisty.
„V ulicích se budete moci setkat s lidmi v dobových kostýmech a uniformách. Výcvik skupiny Silver A a dalších československých parašutistů připomene skotská dudácká kapela Rebel Pipers. Na pokračování tradice výsadkářů v českém vojsku pak také upomene přítomnost vojáků 43. výsadkového praporu z Chrudimi a ukázka jejich výzbroje," řekl za pořádající Klub vojenské historie Pardubice Milan Vinš.
Připraveny jsou také komentované prohlídky pardubické městské naučné stezky Silver A. Celodenní sobotní program zakončí přehlídka třídou Míru.