Slavnostní vyhlášení cen bude hostit pardubický zámek.

„Věřím, že i v letošním roce se nám sejde celá řada velmi zajímavých návrhů, ze kterých bude stejně jako v minulých letech pro komisi obtížné vybrat laureáty nejvyšších krajských ocenění," uvedl hejtman Martin Netolický.
„Těší mne, že v našem kraji žije tolik mimořádných osobností, které mají velké zásluhy o Pardubický kraj nebo zachránily lidský život," dodal Martin Netolický.

„Osobnosti je možné nominovat jednoduše prostřednictvím webového formuláře, e-mailem na adresu oceneni@pardubickykraj.cz nebo přímo na recepci Krajského úřadu Pardubického kraje na Komenského náměstí 125, a to do 30. září," upřesnil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Cenu za Zásluhy o Pardubický kraj, která je určena osobnostem, kolektivům nebo organizacím za mimořádnou činnost pro rozvoj kraje a za zásluhy o kraj, si v předcházejících ročnících odnesli architekt Miroslav Řepa, folkloristé Yvona a Petr Rybovi, odbornice na ex libris Marie Sedmíková, zakladatel skanzenu Veselý Kopec Luděk Štěpán, majitelé zámku Nové Hrady Magda a Petr Kučerovi či dobrovolníci starající se o pevnostní objekty na Králicku.

Cena exhejtmana

Cenu bývalého hejtmana Michala Rabase za záchranu, udělovanou za mimořádné nebo dlouhodobé zásluhy v oblasti záchrany života, zdraví nebo jiných významných hodnot, si za svou odvahu vysloužila gymnazistka Veronika Kolafová, která resuscitací zachránila život zkolabované ženě. „Ocenění získal i Lukáš Kamaryt, strážník městské policie v Pardubicích, který jako první poskytl první pomoc muži na pardubickém nádraží. Cenu si odnesl také středoškolský učitel Radek Biedla, který už přes třináct let povzbuzuje své žáky k dárcovství krve, plazmy a především kostní dřeně. Prozatím posledním laureátem Ceny Michala Rabase za záchranu je řidič linkového autobusu Ladislav Pulpit. Ten zachránil život staršímu muži, který zkolaboval během cesty autobusem," uzavřel mluvčí.