Podle krajské epidemioložky Olgy Hégrové se počet případů respiračních a chřipkových onemocněnív pátém týdnu roku zvýšil víc než o čtvrtinu, přesně o 27 procent.

„Nově tak máme 1516 nemocných na 100 tisíc obyvatel,“ informovala.

Největší výskyt chřipkových onemocnění v Pardubickém kraji je na Orlickoústecku, kde je 2 100 nemocných na 100 tisíc obyvatel, a poté na Chrudimsku. Chřipka nejčastěji postihuje děti do 5 let a také kategorii od 6 do 14 let. Školy a školky byly v tomto týdnu poloprázdné. Někteří ředitelé kvůli velké absenci žáků přistoupili ke slučování tříd, a dokonce k úplnému zavření škol.

„Protože nám chybělo moc dětí a ty nedoléčené se vracely do školy, zavřeli jsme minulý čtvrtek a pátek celou školu, aby se děti přes prodloužený víkend doléčily,“ popsal Zdeněk Petržela, ředitel Základní a mateřské školy Svitavy Lačnov.

„Začínají jarní prázdniny, což se snad pozitivně projeví, jelikož se děti nebudou tolik sdružovat a ty zdravé budou trávit více času na čerstvém vzduchu,“ uvedla k prognóze Hégrová. Situace zatím není natolik vážná, aby bylo nutné zavést omezení v nemocnicích.

„Zatím není uzavřeno žádné oddělení v nemocnicích Pardubického kraje. Brzy by měl náš epidemiolog dostat čerstvá data. Podle toho se rozhodne, zda bude nutné přistoupit na nějaká opatření,“ vysvětlil mluvčí nemocnic Dušan Korel.

Jak nákaze předcházet? Základem je pravidelné mytí rukou, vyhýbání se uzavřeným místnostem s dalšími lidmi a očkování. „Kdo je očkovaný, udělal dobře, jelikož cirkuluje stejný typ chřipky, jaký je v očkovací dávce,“ upozornila Hégrová.

Lada Součková