Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji žilo na konci roku nejvíc cizinců za dvacet let

Pardubice - Na konci loňského roku žilo v Pardubickém kraji téměř 13 tisíc cizinců. Přibližně polovina z nich měla povolení k trvalému pobytu. Cizinců bylo v kraji nejvíc za posledních 20 let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu v Pardubicích, který čerpal z podkladů cizinecké policie.

27.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Václav Pancer

Nejvíc na Pardubicku

Meziročně v kraji přibylo více než deset procent cizinců. Nejvíc jich bylo na Pardubicku, téměř 7400, což odpovídá poptávce zaměstnavatelů po pracovnících. Průmyslový region nabízí největší nabídku volných míst. Cizinců na Pardubicku přibývá i letos.

„Podniky zoufale shánějí lidi. Přetahují i cizince, kteří tady už byli, ale v jiných lokalitách, přeplácejí je, dělají si vlastní nábory. Foxconn má výjimku od ministerstva a dělá si nábor v Mongolsku a vozí si pracovníky přímo sem," řekla ředitelka obecně prospěšné společnosti Most pro Helena Grundmanová.

Slováci a Ukrajinci

Z dat o státním občanství cizinců vyplývá, že na konci roku žili v kraji více než z poloviny cizinci z EU a jejich podíl proti předchozím letům stoupá. Nejpočetnější skupinu cizinců v kraji tvořili Slováci, Ukrajinci a poté Vietnamci a Poláci.

V okrese Pardubice jsou nadprůměrně zastoupeni cizinci s mongolským, rumunským a bulharským státním občanstvím. Mongolům v Pardubicích pomáhá s tlumočením Tuul Bittnerová, která do Česka přišla za prací před 18 lety.

„Většinou mají příbuzného, který umí česky, ale neumí odborný jazyk, potřebují mě na úřadech nebo v nemocnici. Denně mám tři až pět klientů," uvedla Bittnerová.

Podle Grundmanové chtějí někteří cizinci v kraji pracovat dočasně, jiní se tu chtějí usadit. Jsou i skupiny cizinců, kteří by se později rádi dostali do západní Evropy. Obecně prospěšná společnost pomáhá jednotlivcům i rodinám.

„Řeší školu, doktory, ubytování. Momentálně je nejpalčivějším problémem bydlení, tady absolutně nejsou byty," poznamenala Grundmanová.

Poptávka stále roste

Podle statistik úřadů práce poptávka po pracovnících stále roste. Na konci února společnosti hledaly v kraji 11 tisíc lidí. V požadavcích firem přibyla od ledna tisícovka volných míst. Nezaměstnanost klesla na čtyři procenta, ještě půlprocentní pokles odborníci čekají.

Autor: ČTK

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení