Vedení Pardubického kraje rozhodlo o spojení dalších dvou pardubických středních škol. Splynout má Střední odborná škola elektrotechnická a strojní a Střední odborné učiliště v ulici Do Nového se Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a Vyšší odbornou školou v ulici Karla IV.

Podle krajské radní zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči Jany Pernicové (ČSSD) splynutí přinese nejen úspory, ale i lepší úroveň vzdělání. „Prvotním hlediskem je zvýšení kvality vzdělání v těchto středních školách, zvýšení prostupnosti oborů vzdělání a lepší uplatnění absolventů v praxi," uvedla Jana Pernicová.

Vyberou ředitele

Nástupnickou organizací se k 1. září stane nově zřízená příspěvková organizace s názvem Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola, na místo ředitele bude vypsáno výběrové řízení. Spojení škol musí ještě schválit zastupitelé kraje. S dalšími reformami ve středním školství hejtmanství vyčká do doby, než se vyjasní způsob financování regionálního školství.
Pardubický kraj dlouhodobě zmenšuje síť svých středních škol.

Nůžky mezi kapacitou vzdělávacích zařízení a klesajícími počty žáků se stále rozevírají a podle demografů není naděje, že se situace v dohledné době výrazně změní. Zatímco ve školním roce 2009/2010 studovalo ve všech formách vzdělávání na středních školách v regionu bez rozdílu zřizovatele 26.656 žáků, v tomto školním roce jich je 22.660, tedy o 15 procent méně.

Další pokles

Podle demografické křivky by měl jejich počet dále klesat až do roku 2018, kdy se přechodně zvýší. Střední školy vloni nabízely v kraji 7300 volných míst, do prvních ročníků nastoupilo však pouze 5100 žáků. Počet škol zřizovaných krajem se snížil ze 78 v roce 2009 na nynějších 70.