Přes internetové aukce nakupují například elektřinu a plyn do svých organizací. Také díky centrálním nákupům se tak hejtmanstvím v době propadu daňových příjmů daří ušetřit až osm procent dřívějších výdajů.

Otázkou však je, zda to nejsou jen politické vábničky na uklidnění rozzlobeného voliče, které se v provalených kauzách neprůhledného utrácení ztrácí jak jehly v kupce sena.

Proslulým hned v několika skandálech se stal především bývalý radní předcházejícího vedení Královéhradeckého kraje Rostislav Všetečka. Na podzim proti němu protikorupční policie zahájila trestní stíhání kvůli porušování povinností při správě cizího majetku. Případ se týká nákupu rentgenové techniky pro krajské nemocnice v roce 2008 těsně před tím, než Všetečka odešel z funkce. Zakázku za 120 milionů korun přidělil jako šéf krajského zdravotnického holdingu bez řádného výběrového řízení firmě Puro-Klima. Kraj za to už dostal od antimonopolního úřadu (ÚOHS) půlmilionovou pokutu, Všetečkovi hrozí až osm let vězení.

Z předcházejícího skandálu, nákupu předraženého nábytku  do nového sídla hejtmaství, však vyšel bez šrámu. Trestní stíhání bylo už v roce 2010 zastaveno. Například křesílko vyšlo na 50 tisíc korun, skříňka v kanceláři na 53 tisíc a podobně, vše bez výběrového řízení. Přestavěné sídlo kraje je i kvůli tomu patrně suverénně nejdražším hejtmanstvím v celém Česku.

Dalším oblíbeným trikem bylo rozdělení zakázky na řadu menších, aby se vešly do limitu a mohly se přidělit přímo. Za to už například Zdravotnický holding kraje za dřívější kontrakt dostal pokutu 300 tisíc korun.

Podezřelé zakázky

Pořízení předraženého nábytku do rekonstruovaného sídla Královéhradeckého kraje za minulé krajské vlády. Policie vyšetřování tehdejších vysokých krajských funkcionářů ukončila jako promlčený případ.

Jednoho z tehdejších radních, kteří byli do nákupu namočení, skandály opředeného Rostislava Všetečku (ODS), začala protikorupční policie vloni v říjnu stíhat kvůli  podezřelému nákupu rentgenů za 120 milionů pro krajské nemocnice.

V dalším průšvihu létá Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje kvůli neprůhledným zakázkám na pořízení ultrazvukových přístrojů, hematologických analyzátorů a další zdravotnické techniky. ÚOHS dal holdingu za to, že obešel řádná výběrová řízení, pokutu 300 tisíc korun.

Nejméně pět východočeských projektů financovaných z evropských fondů bylo na podzim zpochybněno podezřelými „losovačkami“. Další tři projekty dokonce kvůli možnému zmanipulování šetří protikorupční policie. Podvody podle policie umožnil speciální počítačový program, který uměl „náhodně” zúžit počet uchazečů o zakázku.