Policisté Pardubického kraje i o víkendu pokračují v kontrole hranic okresů. V sobotu provedli 3443 kontrol. Ve 48 případech byl řidičům odepřen vstup do okresu a vozidla byla vrácena. „Porušení krizových opatření Ministerstva zdravotnictví a KHS jsme zjistili celkem třicet tři, ve čtyřech případech jsme udělili pokutu a napomenutí jsme udělili dvacet devětkrát,“ vysvětlila mluvčí policistů Pardubického kraje Markéta Janovská.

Ze sedadla spolujezdce do policejní cely

"Lidé nařízení až na výjimky dodržují, za což jsme moc rádi, a provoz byl, navzdory krásnému počasí, opravdu minimální. U sjezdovky na Dolní Moravě jsem po třetí hodině odpoledne potkala do desíti lidí a dva chlapíky z horské služby. Jak mi říkali kolegové z obvodního oddělení v Králíkách, přes den byla situace velice podobná. Ani na Suchém vrchu, kde nám často řidiči dost neukázněně parkují na silnici I/11, bylo po obědě na parkovišti asi pět vozidel. Při kontrolách na silnicích řidiči také s policisty spolupracují, doklady a potvrzení mají připravené tak, abychom se vzájemně zbytečně nezdržovali."

Markéta Janovská, policejní mluvčí

Během namátkové kontroly v Býšti na Pardubicku zadrželi policisté spolujezdce vozidla, na kterého byl již v prosinci vydán příkaz k zatčení. 29letého muže policie zatkla, převezla na služebnu a poté do policejní cely.

Právě do Býště v sobotu zavítala také cizinecká policie, která ověřovala totožnost tří mužů, jež u sebe neměli doklady totožnosti. Situace se však nakonec vysvětlila a cizinci vyfasovali pouze pokutu 500 korun.

V České Třebové policisté zkřížili cestu 19letému mladíkovi, jehož orientační test na návykové látky byl pozitivní na amfetamin. Muž se následně podrobil odběru biologického materiálu a jeho další osud bude jasný až po výsledcích krevního testu. 

Na horách klid

Nejfrekventovanější horská místa byla v sobotu prázdná. I sem zavítaly policejní hlídky, které kontrolovaly například na rozhraní okresů Ústí nad Orlicí a Šumperk v obci Červený Potok. Mluvčí Janovská však už v pátek avizovala, že cílený nálet na hory policie nechystá.

Lidé opatření evidentně dodržují, a Dolní Morava tak zela prázdnotou. V sobotu odpoledne se tam podle policejní mluvčí procházelo jen několik málo obyvatel a dva příslušníci horské služby. Také Suchý vrch se obešel bez turistů. Právě zde obyčejně řidiči na silnici I/11 část neukázněně parkují. Po poledni bylo však na parkovišti sotva pět vozidel.

Řidiči v kraji spolupracují

Zákaz cestování mezi okresy začal platit v pondělí. Policie v kraji od té doby hlídá hranice jednotlivých regionů. Na hlídání opatření se podílí zhruba 400 příslušníku policie, armády a celní správy. Vytipovaných je zhruba 70 stanovišť u hranic okresů či krajů.

Během kontrol řidiči v Pardubickém kraji spolupracují. „Doklady a potvrzení mají připravené tak, abychom se vzájemně nezdržovali,“ objasnila mluvčí krajské policie.

O spolupráci řidičů s policisty svědčí i skutečnost, že na některé hranice dovezli místní obyvatelé policistům kávu a čaj na zahřátí. „Za pardubickou policii jsme moc rádi, že se občané snaží dodržovat vládní nařízení, ač víme, že doba je složitá pro všechny,“ dodává Markéta Janovská.