„Nové policejní motocykly umožní dopravním policistům efektivněji reagovat na aktuální situaci v silničním provozu, zejména ve vztahu k rychlejšímu řešení mimořádných situací na pozemních komunikacích či komplikací v plynulosti silničního provozu," řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Celorepublikově jich policie získala 135, z toho 90 kusů BMW F 800GT, jež jsou směřovány primárně na dopravní inspektoráty, a k tomu ještě 45 silnějších strojů BMW R 1200RT, jež jsou určeny na dálniční oddělení a oddělení silničního dohledu jednotlivých krajských ředitelství policie.

Motocykly mají například přizpůsobené ovládání výstražného a rozhlasového zařízení, včetně cedule z nápisem STOP tak, aby je mohl policista za jízdy bezpečně ovládat.

Vedle toho pokračuje obměna automobilového parku. Nové vozy jsou vedle značky Škoda Octavia také z dílny Hyundai.

Pořizovat by se letos měly také zbraně, neprůstřelné vesty nebo ruční laserové radary.

Policejní služebny jsou ve východních Čechách průběžně modernizovány od roku 2008. Nově mají bezbariérový přístup, jednací místnosti či prostory stálých služeb, novinkou jsou pak recepce pro prvotní kontakt veřejnosti s policisty. Jsou uzpůsobeny tak, aby lidé nepřicházeli do styku se zadrženými osobami a mají působit antistresově. Recepce jsou vždy vybaveny nábytkem v jednotném designu a obrazovkou s aktuálními informacemi jakéhokoli charakteru. Sociální zařízení jsou vybavena i toaletami pro vozíčkáře, a co je zajímavé, v těch rekonstruovaných nechybí ani přebalovací pulty.

Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál 17 volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu kabinetu Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z regionu a k tomu exkluzivní Panel Deníku, názory regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata. Volební audit vám přinášíme na stránkách Deníku vždy ve čtvrtek. Dnes jsme se zaměřili na situaci a poslední změny v české policii.

INDEX DENÍKU pohledem kraje

4%Policejní reforma respondenty z Královéhradeckého kraje očividně příliš nenadchla. O tom, že byla skutečně efektivní, je přesvědčeno pouze 21 procent dotázaných.

Z odpovědí našich respondentů:

Ilona Vojancová, vedoucí skanzenu, Hlinsko: „Myslím, že v současné reformě úspěch stíhání zločinů nespočívá. Důležité je, aby do práce policie, vyšetřovatelů a soudnictví neměla možnost zasahovat politická moc či ovlivňování jiných 'mocných' skupin…"

Daniel Kubelka, ředitel kultur. zař., Žamberk: „Nemyslím si. Reformy vedení obvykle mají jiné důvody. A vždy je jedna strana spokojenější než druhá."

Marek Výborný, ředitel gymnázia, Pardubice: „Reforma nezastavila ani neohrozila vyšetřování korupčních kauz, jak tvrdilo hnutí ANO."

Jan Motyčka, promotér, Pardubice: „Osobně se přikláním k názoru, že reforma v této podobě proběhnout neměla. Mám spíše obavy, že dojde k opačnému efektu…"

Miroslav Petráň, projektant, Pardubice: „Určitě ne, příliš zjevná snaha o zastavení rozběhlých kauz připomíná amnestii prezidenta Klause, která pomohla těm, kteří z nepoctivě získaných peněz předtím pomáhali k jeho vítězstvím ve volbách,"

Jiří Ševčík, zpěvák, Pardubice: „Vtipkujete?"

Bosí policisté v lehce průstřelných vestách

Jak se vláda během posledních čtyř let starala o bezpečnostní sbory? Co udělala pro bezpečnost země v době, kdy terorismus ohrožuje Evropu? Je třeba řešit důsledky migrační krize? Na začátku svého působení si stanovila pět základních cílů. Naplnit se podařila jen polovina z nich.

❶ Stabilizujeme personální situaci v bezpečnostních sborech.

SPLNĚNO S VÝHRADOU

Loni pracovalo u policie 39 497 lidí, do roku 2020 mají přibýt další čtyři tisíce. Nejvíce jich má policie přijmout letos, nabrat by měla 850 nováčků. V dalších letech by měly počty nováčků klesat. Plány sice vypadají dobře. Potíž je v tom, že ti, kteří k policii nastoupí, často zase rychle odcházejí. Vysokou fluktuaci způsobuje špatné zázemí a nízké platy.

❷ Zlepšíme vybavenost bezpečnostních sborů.

NESPLNĚNO

Tendry se vypisují a voda teče. Za co konkrétně policie utratila 3,4 miliardy korun, které proinvestovala v letech 20132016, to Policejní prezídium Deníku nesdělilo. Podle odborů a opozičních poslanců ale policie určitě neutrácela peníze za kvalitní výstroj a výzbroj policistů či za vybavení policejních kanceláří. A pokud nějaké nákupy proběhly, policisty nepotěšily. Jmenujme alespoň nákup neprůstřelných vest, které lze prostřelit, bot, ve kterých se nedá chodit. Na historické počítače či omezení pro užívání datových sítí si už policisté zvykli.

❸ Budeme bojovat razantněji proti terorismu.

SPLNĚNO

Z Auditu národní bezpečnosti vyplynula řada konkrétních opatření, která slouží pro ochranu měkkých cílů. Chvályhodnou snahu vlády naslouchat bezpečnostním expertům hatí jediný problém policie nemá dost kvalitních lidí, aby mohla vize politiků naplnit.

❹ Budeme důrazněji potírat organizovaný zločin.

NESPLNĚNO

Policie už dlouhou řadu let slouží politikům jako nástroj, který zneužívají v mocenských šarvátkách. Výjimkou není ani poslední vláda. Vnitřní boj mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vyústil v reorganizaci policie. Premiér vyhrál. Policistům však nic zásadního nepřinesla. K lepšímu se nic nezměnilo, do boje s organizovaným zločinem se stále promítají rozmanité politické zájmy, které ztěžují samotná vyšetřování.

❺ Budeme potírat rasovou nesnášenlivost.

SPLNĚNO

Tradiční extremistické skupiny ulehčily policii práci, když se stáhly z veřejného života. Policisté proto přesunuli pozornost na polovojenská uskupení, jejichž vznik podnítila situace na Ukrajině.

Shrnuto: Sobotkův kabinet neudělal nic pro to, aby zkušení policisté ve sboru zůstávali a kvalitní lidé do něj přicházeli. Volební sliby plnil tam, kde byl pod tlakem veřejnosti především tedy v boji proti terorismu.