Stovky nových pracovních míst nabídnou v nejbližších letech výrobci automobilových dílů v Pardubickém kraji. I když automobilový průmysl zažívá výkyvy, poptávka po dílech roste. Výrobci autokomponentů tak v poslední době investují značné prostředky do rozšíření výroby. Znamená to také, že se poohlížejí po nových zaměstnancích.
„Pro automobilový průmysl pracuje v kraji více než sedm procent ekonomicky aktivního obyvatelstva, což je poměrně velká zaměstnanost. Je to tedy dost zranitelná část průmyslu, ale situace je nyní lepší, kromě kolínské automobilky tento segment výroby roste," uvedl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Nová hala

Například firma Kiekert hodlá v Přelouči na Pardubicku zvýšit výrobu automobilových zámků o 30 procent.
Letos začíná stavět novou halu a do tří let přijme asi 500 lidí. Investice bude stát 256 milionů korun.
„Kiekert získává stále více zakázek, a proto potřebujeme více místa pro výrobu, sklady a kanceláře. Rozšíření závodu v České republice se ukázalo jako nejlepší řešení," sdělil před časem viceprezident firmy Jürgen Peulen.

Firma KYB Manufacturing Czech, která vlastní závod v Pardubicích, chce postavit na etapy dvě výrobní haly také v Chrudimi.
Hodlá přijmout 95 pracovníků, z toho 80 do výroby. Obě haly by v budoucnu měly ročně vyprodukovat 3,5 milionu kusů vinutých pružin.
Prodej pozemků v průmyslové zóně západ mají na programu chrudimští zastupitelé. Finanční ředitel Šimon Balla řekl, že projekt nejdříve musí „oficiálně schválit vedení KYB", potom bude sdílnější. Dodal jen, že se společnost spojila se specialistou na výrobu pružin, firmou Chita Kogyo a založila kvůli investici další podnik.

Rozšíření výroby

Společnost JTEKT Automotive Czech Pardubice se specializuje na výrobu přesných mechanických dílů do převodovek a řízení osobních aut. Dodává komponenty automobilce TPCA v Kolíně a mateřské centrále JTEKT Europe, proto není závislá jen na hospodaření kolínského závodu. Letos a příští rok dokončí dlouhodobější plán rozšíření výroby.
„Do roku 2015 přijmeme 100 lidí, aktuálně v závodě pracuje 400 pracovníků. Výrobu rozšiřujeme, protože se zvyšuje poptávka po výrobcích, které děláme," prohlásil manažer závodu Jiří Podaný.

Podniky konstatují, že do výroby musejí investovat často. Konkurenční prostředí je nutí vynakládat i desítky milionů korun ročně. Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí vyrábí pro automobilky plastové díly. Za více než 60 milionů korun letos vybuduje dvě nástrojárny a další provozy vybaví novou technologií. Podobně je na tom firma Composite Components z Chocně na Orlickoústecku.

„Do výroby investujeme kontinuálně, protože si uvědomujeme, že výrobci automobilů a autobusů každý rok zvyšují své technické, kvalitativní i cenové požadavky na své dodavatele a subdodavatele," podotkl výkonný ředitel firmy Vladimír Lavička.

Pokryjí poptávku

Firma se stovkou zaměstnanců letos a příští rok zvýší výrobní kapacitu vyztužených polyesterových dílů, aby pokryla poptávku zákazníků z Česka, Francie, Itálie, Nizozemska a Německa. Investice přinese 20 nových pracovních míst. „Loňský rok můžeme hodnotit pozitivně, dosáhli jsme růstu tržeb o 20 procent. Získali jsme nové zákazníky nejen v automobilovém průmyslu a rozšířili aktivity u stávajících zákazníků," dodal Vladimír Lavička.