Nemocnice v našem kraji se obrovskou rychlostí zaplňují pacienty s covidem.

Zatímco ještě v neděli leželo v pěti zdejších nemocnicích 283 lidí s covidem, v pondělí už to bylo 304 a úterý už 346. To je nárůst za dva dny o více než pětinu. Tímto tempem se nemocnice nejen v našem kraji brzy dostanou na hranice svých kapacit.

V nemocnicích v kraji například už zbývá jen necelá čtvrtina volných lůžek s umělou plicní ventilací. O moc lépe na tom špitály nejsou ani v dalších parametrech.

Ale především – hlavní problém je nyní nedostatek personálu. Prostý údaj o lůžkové kapacitě nic neříká. Je to jen, do značné míry nicneříkající, číslo. „Lůžka jsou závislá na personálu, který je obsluhuje,“ podotkla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

O tom, že nemocnice čekají krušné nejméně dva týdny, v úterý mluvil i Roman Prymula.

Lůžka se zaplňují od září

Ze zmíněných 346 úterních pacientů s covidem jich 53 vyžaduje intenzivní péči a 39 ventilační podporu, dalších 192 pak standardní lůžko s kyslíkem. Zítra už ale bude vše jinak a čísla budou nejspíš dále strmě narůstat.

Lůžka se v kraji kvůli epidemii koronaviru zaplňují již od počátku září, nemocnicím se však zároveň daří přesouvat jednotlivá oddělení a personál, takže opticky se zdá, že volných kapacit je stále zhruba necelá třetina, jako tomu bylo před měsícem. Brzo však už nemocnice nebudou mít „co“ a hlavně „kým“ přesouvat.

Při dnes představeném pesimistickém scénáři, na který ale zatím naštěstí nemáme nakročeno, vzroste celorepublikově počet hospitalizovaných do poloviny listopadu více než čtyřnásobně. I při reálnějším vývoji, který reflektuje nynější pokles tempa počtu nakažených, však počet pacientů nadále poroste, i když mírněji. Podle projekcí ministerstva zdravotnictví za příští dva týdny asi o polovinu.

Dopravní podnik města Pardubic se již třetím rokem připojil k podpoře projektu Movember. V ulicích budou po celý listopad opět k vidění kníry na čelech autobusů a trolejbusů
Movember: Kníry mají hasiči i trolejbusy

„V závislosti na aktuálním denním stavu se řeší další kroky. Díky tomu, že jsme jedna společnost, můžeme optimalizovat kapacity napříč všemi pěti zařízeními Nemocnice Pardubického kraje, ať už ve smyslu technologického vybavení nebo přesunu pacientů,“ říká oblastní ředitel pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice Miroslav Sirový.

Právě v pardubické, největší nemocnici je pacientů s covidem nejvíc, zhruba třetina z celého kraje. Z ostatních nemocnic je nejvíc těchto pacientů v Chrudimské nemocnici.

Například lůžka s kyslíkem nebo umělou plicní ventilací přitom nemocnice potřebují i pro necovidové případy. Současný nápor tak ohrožuje i těžké pacienty, kteří se koronavirem nenakazili.

Ilustrační fotoZdroj: Deník