Medaile hejtmana
MUDr. Marie Blažková, zakladatelka Hospice Chrudim
Mgr. Marie Hubálková, ředitelka Oblastní charity Pardubice
Cena Michala Rabase za záchranu
Eliška Matysová a David Janďourek, studenti střední zdravotnické školy
MUDr. Jiří Pol, lékař nemocnice v Mor. Třebové
Cena Za zásluhy o Pardubický kraj
RNDr. Daniel Smutek, geolog a hydrogeolog
MUDr. Václav Volejník, Csc., ředitel Hamzovy léčebny v Luži
PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D., historik
akar. soch. Olbram Zoubek, sochař a restaurátor

„Byl jak vosková figurína, nedýchal." Štěpánka Müllerová nikdy nezapomene na hrůzu, kterou prožila 16. března minulého roku.

Její syn Jan, tehdy dvouletý, spadl do bazénu u jejich rodinného domu v obci Telecí. Maminka, která si odskočila do domu, našla po návratu na zahradu ve vodě bezvládné tělo svého dítěte. Dnes je Honzík zcela zdravý a šťastný kluk, kterého je všude plno. Zásluhu na tom má Jiří Macků z Kamence u Poličky, který si v Telecí, nedaleko Müllerových, opravuje dům. Zoufalé sousedce přispěchal na pomoc a Honzíka se mu podařilo „rozdýchat" ještě před příjezdem záchranky.

PĚT VDECHŮ A MASÁŽ

Koncem uplynulého týdne si v Pardubicích za svůj čin převzal Cenu médií, jejímž partnerem je i Pardubický deník a která se uděluje v rámci Ocenění Pardubického kraje.

„Zavolal jsem záchranku a podle instrukcí jsem začal s oživováním, nejdřív pět vdechů, pak masáž srdce jednou rukou, protože to bylo malé dítě," vzpomíná na události březnového dne Jiří Macků, který je profesionálním hasičem. „Po nějaké době se Honzík začal sám nadechovat, byla to obrovská úleva, protože jsem věděl, že žije," líčí dramatické okamžiky Jiří Macků. Přestože chlapec byl bez vzduchu několik minut, nezanechalo to na něm žádné stopy. „V nemocnici se vykoupal, najedl, vyspal a druhý den jsme jeli domů," vzpomíná maminka, která byla v době nešťastné události v sedmém měsíci těhotenství. Dnes má doma již tři syny. Sedmiletého Tomáše, tříletého Honzu a téměř ročního Marka.

Protože se Honzík dostal k bazénu i přes plot a přes plachtu, kterou byla zakrytá hladina, rozhodl se otec rodiny Martin Müller k radikálnímu řešení. Hned druhý den po tom, co jeho syn málem přišel o život, zasypal zapuštěný bazén zeminou a stejný osud potkal i zahradní jezírko.