Někdo ale tvrdí, že lepší je defibrilátory pořídit hasičům a strážníkům městské policie. „Umístění defibrilátorů někde na budovy mi nepřijde jako šťastné řešení. Přístup je složitý. Vezměte si, že se něco stane 200 metrů třeba od úřadu, kde je přístroj v boxu. V tom stresu pro něj někdo poběží? Pochybuji, že laik dokáže v tak vypjaté chvíli zareagovat a přístroj použít. Ať je mají raději hasiči nebo strážníci,“ tvrdí profesionální hasič z regionu, který má na kontě nespočet výjezdů na náročné zásahy.

Stejný názor mají i ve Svitavách, kde před časem o koupi defibrilátoru uvažovali. Nakonec přístroj za desítky tisíc korun pořídili svitavským profesionálním hasičům a druhý vozí v autě městská policie. „Přijde mi to logičtější než ho někde věšet na zeď. Ať ho mají k dispozici ti, kteří ho dokáží rychle použít,“ podotkl svitavský starosta David Šimek.

S tím ale nesouhlasí záchranáři, kteří uvádějí, že v praxe ukázala jasné zkrácení délky oživování a vyšší úspěšnost neodkladné resuscitace, a to v desítkách procent. „Obsluha přístroje je velmi intuitivní pro běžné občany. Laika vedou instrukce na obalu a po spuštění pokračují v hlasové podobě. I neproškolený člověk to zvládne. V Pardubickém kraji evidujeme za rok několik případů úspěšného použití defibrilátoru mimo záchrannou službu,“ sdělil Igor Paar, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Box na úřadě

Automatické externí defibrilátory mohou zachránit život lidem, které postihne srdeční příhoda. AED jsou zdravotnické přístroje, které pomáhají poskytnout první pomoc a v případě nutnosti defibrilují. Přístroj je plně automatický a sám vyhodnotí, kdy je potřeba dát postiženému elektrický impulz. Obsluha jen stiskne tlačítko. Nelze tedy postiženému jakkoliv ublížit udělením impulzu v případě, kdy to není zapotřebí.

Od loňského roku je připevněný přístroj AED ve speciálním boxu i na budově úřadu v Dolním Újezdu. Defibrilátor za šedesát tisíc hlídá kamera.

„Speciální box je přístupný přes záchrannou službu 24 hodin denně. Když se něco stane, člověk přijde k boxu, zavolá na linku 155. Jsme zavedení v systému záchranné služby, takže na tísňové lince předají volajícímu kód, který vyťuká na boxu a tím ho odemkne. Přístroj zapne a ten už sám člověka navede. Nalepit elektrody, dejte ruce pryč… Přístroj i sám vyhodnotí, jestli došlo k zástavě srdce,“ přiblížil postup starosta Dolního Újezdu Miloš Vrabec. Po zásahu vezmou záchranáři přístroj do sanity a kontaktují firmu, která ho zkontroluje a znovu uloží do boxu. Druhý automatický defibrilátor se nachází v místním domě s pečovatelskou službou a ten si mohou újezdské spolky půjčovat i na větší akce. V Litomyšli mají přístroj dobrovolní hasiči a jeden přístroj se nachází v krytém plaveckém bazénu.

Důležitý pomocník

Defibrilátor už několikrát použili strážníci Městské policie v Pardubicích. Naposledy vloni v listopadu, kdy se pokoušeli resuscitovat muže se zástavou srdce za obchodním domem. Bohužel v tomto případě neuspěli ani strážníci, ani přivolaná posádka záchranné služby.

„I když záchrana nebyla úspěšná, potvrzuje to potřebnost a užitečnost AED. Hlídka strážníků na místě od přivolání záchranné služby do vystřídání posádkou záchranářů resuscitovala muže asi deset minut včetně použití přístroje AED. V případě zástavy oběhu se však pro zachraňovaného počítá doslova každá vteřina,“ řekl Jiří Sejkora, mluvčí pardubické městské policie.

Strážníci v krajském městě mají k dispozici dva přístroje AED. Jeden je na recepci ředitelství městské policie. Druhým přístrojem je vybavena výjezdová hlídka, která je nepřetržitě v pohotovosti. „Záchranná služba disponuje seznamem míst, kde jsou tyto i další přístroje ve městě k dispozici. Operační středisko záchranné služby může v případě potřeby požádat i strážníky o asistenci na místě do příjezdu zdravotníků,“ dodal Sejkora.

V Pardubickém kraji jsou aktuálně desítky automatických externích defibrilátorů.