Bilance roku 2017 u Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje: pohotovost 24 hodin denně a 365 dní v roce. Z 16 základen do terénu vyráží 30 výjezdových skupin.

„Celkově jsme v roce 2017 zasahovali u více než 51 748 případů různého stupně závažnosti s průměrným dojezdovým časem na místo události za 9 minut a 30 sekund,“ uvádí mluvčí záchranky Aleš Malý.

Dojezdové časy rozebrané na sekundy nejsou žádné hnidopišství. V některých případech totiž o životě pacienta rozhodují právě i tyto chvíle.

Za pacienty přitom sanitek najely 1 684 783 kilometrů. Pro představu – na Měsíc by to stačilo na dvě cesty tam a zpátky a planetu Zemi by po obvodu objely dvaačtyřicetkrát.

Z celkového počtu zásahů se více než tři tisíce pacientů nacházelo v přímém ohrožení života a resuscitovat museli záchranáři v 430 případech.

Nejrušnější měsíce z pohledu záchranné služby stojí v kalendáři prakticky proti sobě. Byly to leden, červenec, srpen a prosinec. Nejméně práce pak přinesl duben.

„Téměř 74 procent všech zásahů provedly nelékařské posádky, zbytek, tedy 26 procent, posádky s lékařem,“ uvádí Aleš Malý.

Z celkového počtu více než 51 tisíce výjezdů bylo 4251 k pacientům ve věku do osmnácti let.

Silvestrovská služba pardubické záchranné služby. Žádný med. | Video: @SejkPcePhoto/Jiří Sejkora

K dopravním nehodám zase záchranáři vyjížděli v 1728 případech. Pro srovnání – policisté zaznamenali 3970 dopravních nehod a z toho 30 bohužel skončilo úmrtím. 
Společně s hasiči řešili záchranáři 1803 případů, s policisty pak 3242.

K řadě případů letěl i vrtulník. „Příčin vzletu vrtulníků leteckých záchranných služeb na území Pardubického kraje bylo hned několik. Celkových 44 procent všech vzletů bylo k dopravním nehodám, 40 procent k závažným úrazům a 10 procent k náhlé zástavě oběhu. V 6 procentech případů byly pak příčinou jiné obtíže,“ dodává Aleš Malý.

ZMĚNY VE VEDENÍ

Dne 1. dubna loňského roku také došlo k výměně ředitele. Pavel Svoboda byl odvolán. Jako oficiální důvod vedení Pardubického kraje uvedlo úroveň a způsob komunikace ředitele s krajem. Hovořilo se ale o tom, že příčinou byl stranický boj uvnitř pardubické ČSSD.