Je to až neuvěřitelné, ale zdravotničtí záchranáři v Pardubickém kraji vloni najezdili 1 684 783 kilometrů. To je ještě více, než kdyby se dvakrát vydali na cestu na Měsíc a zpět. Anebo jiný příměr – jako kdyby Zemi objeli kolem rovníku 42krát.

Celkem zasahovali u více než 50 tisíc případů. To je 140 výjezdů každý den!

Zní to až neuvěřitelně, uvážíme-li, že v kraji funguje jen 16 záchranářských základen se 30 výjezdovými skupinami.

„Celkově jsme v roce 2017 zasahovali u 51 748 případů různého stupně závažnosti s průměrným dojezdovým časem na místo události za 9 minut a 30 sekund,“ řekl mluvčí záchranky Aleš Malý.

Právě dojezdový čas je u zdravotnických záchranářů důležitý parametr. I kvůli tomu záchranka plánuje výstavbu nové základny na Seči.

Pardubická krajská záchranka vloni jela dvakrát na Měsíc a zpět

Nejrušnější měsíce z pohledu záchranné služby stojí v kalendáři prakticky proti sobě. Byly to leden, červenec, srpen a prosinec. Nejméně práce pak přinesl duben.

„Téměř sedmdesát čtyři procent všech zásahů provedly nelékařské posádky, zbytek, tedy šestadvacet procent, posádky s lékařem,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Z celkového počtu více než 51 tisíc výjezdů bylo 4251 k pacientům ve věku do osmnácti let.

K řadě případů letěl i vrtulník. „Příčin vzletu vrtulníků leteckých záchranných služeb na území Pardubického kraje bylo hned několik. Celkových 44 procent všech vzletů bylo k dopravním nehodám, 40 procent k závažným úrazům a 10 procent k náhlé zástavě oběhu. V 6 procentech případů byly pak příčinou jiné obtíže,“ dodal Malý.

K 16 nynějším výjezdovým základnám by měla v příštích letech přibýt sedmnáctá, a to v Seči na Chrudimsku. Obsluhovala by jihozápadní cíp kraje, kam je nyní z Chrudimi či Přelouče dlouhý dojezdový čas.

Pardubický kraj chce postavit nové výjezdové základny rovněž v Holicích, Vysokém Mýtě a Moravské Třebové.

Další v Chrudimi a Starých Čívicích na západním okraji Pardubic se již začínají stavět. Chrudimská nahradí dosavadní provizorní působiště v tamní nemocnici, do Čívic se pak přestěhuje posádka z nedalekého sídliště Dukla.