Denní maxima šplhající soustavně na 20 stupňů i více nejsou pro konec října normální ani v nejmenším, podotýkají meteorologové. Včerejší ochlazení o více jak 10 stupňů tak teploty jen vrátilo jen do hodnot bližších normálu pro toto roční období.

„Díky studenému vzduchu od severozápadu se teploty dostaly na normální hodnoty pro tuto dobu,“ uvedla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ještě v neděli byly průměrné teploty v celém Česku 5,2 °C nad normálem, v některých dnech minulého týdne dokonce až o 8 stupňů.

Extrémní léto i říjen

Počasí v druhé polovině října označili meteorologové za extrémní. Jenže horké letos bylo i celé léto; dokonce nejteplejší od roku 1960. Jakž takž odpovídalo letitým průměrům pouze září a první polovina října.

Poslední teplé a suché dva týdny naštěstí, alespoň podle předběžných údajů, výrazněji nezhoršily stav sucha. Česká krajina je na tom díky vlhčímu počasí letošního léta a září lépe než vloni.

O něco příznivější je dokonce i hladina podzemních vod, která se přitom obnovuje nejpomaleji. Na čtvrtině Česka se vrátila do normálu, výrazně ubylo mělkých vrtů s mimořádně podnormálním stavem vody. Špatná situace ale nadále trvá na Pardubicku, Chrudimsku a části Orlickoústecka.

Zmírnění sucha pomohly letošní srážky, letos se narozdíl od loňska pohybují na průměru. Proti loňskému roku je výrazně lepší také stav vegetace.

„Zmírnění půdního sucha umožňuje pronikání vody i do podzemí,“ uvedli meteorologové pro ČTK. Loni koncem léta podle nich některé rostliny, například šeřík, vinou sucha „usnuly“ a probudily se v říjnu, kdy kvetly.

.„Ke zlepšení celkového stavu podzemních vod došlo rovněž v povodí horního Labe, ale pouze na silně podnormální úroveň z mimořádně podnormální,“ uvedli meteorologové.

Stavy řek jsou tak nadále podprůměrné, třeba Chrudimska je těsně nad hranicí sucha. Několik metrů pod stavem jsou i vodní nádrže.

Ultralehká replika prvoválečného stíhacího dvouplošníku Nieuport 11 UL Letky Aviatické pouti na chrudimském letišti.
Aviatická pouť si k jubileu nadělila křídla