Jde také o základní služby pro dospělé klienty se zdravotním postižením, do kterých patří podpora v oblasti nezávislosti a pracovního uplatnění.
„Aby klient mohl žít nezávisle, potřebuje si osvojit základní dovednosti, jako je vaření, úklid, nakupování, placení účtů a nakládání s vlastními příjmy a úsporami. Každý klient má svého instruktora a individuální plán, ve kterém se jeho potřeby odráží, a podle kterého měříme pokrok a kvalitu služby," uvedla vedoucí služeb pro dospělé z Abilities United Soheila Razbanová.

Větší samostatnost

Příkladem může být dvaapadesátiletý Michael, který žije ve svém vlastním bytě již dvacet let. Míra podpory v oblasti zvyšování samostatnosti se za toto období podstatně snížila. Michael dnes pracuje s instruktorem dvě hodiny týdně. Zaměřují se na situace, které se objevují v Michaelově životě nově a jejichž řešení může být složité. Instruktor se při návštěvách Michaela ujišťuje, že má zaplacené všechny účty, nakoupeno a uklizeno, může mu pomoci vyřídit telefonáty, případně ho doprovodit do banky nebo na úřady.

Rada a pomoc

„Důležité je, že instruktoři udržují s klienty úzký vztah. Často radí a pomáhají klientům se zdravým životním stylem, osobními i profesními vztahy, trávením volného času. Jsou to profesionálové a přátelé v jedné osobě," dodala Soheila Razbanová. Americká nezisková organizace také úspěšně hledá svým klientům pracovní možnosti. (mm, haš)