Jak udělat technické obory pro žáky zajímavější? Stipendia nestačí, a tak včera v Pardubickém kraji odstartoval nový projekt nazvaný TECHNOhrátky. Na vybraných středních školách se budou akce odehrávat až do konce letošního roku.

„Je to dlouhodobý projekt, jehož cílem je podpořit technické vzdělávání. Atraktivita tkví v tom, že dětem vše ukážeme zblízka. Navíc ke komunikaci se studenty chceme využít moderní nástroje, jako jsou třeba sociální sítě," vysvětlila manažerka projektu Eva Hromádková.

Začali v Rybitví

Kampaň TECHNOhrátky začala včera ve Střední průmyslové škole stavební Pardubice se sídlem v Rybitví, další na řadě jsou Integrovaná střední škola Moravská Třebová (31. května) a Střední odborné učiliště Svitavy (19. června).
„Na účastníky, kterými jsou žáci základních škol, čekal skutečně akční program. Skupinky po dvaceti žácích z jednotlivých škol postupně navštívily dílny, kde se koná praktická výuka různých profesí. Poté, co jim studenti průmyslovky představili konkrétní řemeslo, si mohli žáci v každé dílně sami vyzkoušet práci s nástroji i materiálem," uvedla Eva Hromádková.

Vznik projektu inicioval Pardubický kraj na základě všeobecného poklesu zájmu o tradiční řemeslné profese. „Neustále nám zaměstnavatelé říkají, že jim chybí řemeslníci. Je proto potřeba oslovit nejen děti, ale i jejich rodiče. Jsem zvědavá, jak to všechno dopadne, protože více už jako zřizovatel dělat nemůžeme," sdělila Deníku náměstkyně hejtmana Jana Pernicová.

Školství prý zaspalo

To, že absolventi s technickým vzděláním skutečně chybějí, potvrdil i ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. „V následujících letech odejde do důchodu řada lidí s technickým vzděláním, ale nemá je kdo nahradit, protože školství v tomto směru zaspalo," podotkl Petr Klimpl.

Díky projektům, jako jsou právě TECHNOhrátky, mají studenti možnost si jednotlivé profese „osahat". „Šíří se mylné informace, že třeba zedníka může dělat úplně každý. My ale potřebujeme kvalitní žáky, abychom z nich mohli udělat kvalitní řemeslníky," nechala se slyšet ředitelka stavební školy v Rybitví Renata Petružálková.