Slavnostní salvu z pernštejnského kanónu, dobové palné zbraně, mečířská, platnéřská a puškařská dílna nebo ukázky dravých ptáků a sov, to vše nabídne vojensko-historická akce Střílení u pernštejnských kanonů. Koná se ve středu 2. srpna od 14 do 19 hodin na pardubickém zámku. Vstup je zdarma.

Na zámeckých valech puškař Miloš Skrbek předvede vývoj palných zbraní v 16. a 17. století se střeleckými ukázkami. V akci budou k vidění zbraně, které se na zámku v minulosti opravdu používaly. Návštěvníci se sami mohou zapojit. „Přijďte v oděvu současném nebo v kroji historickém a máte-li doma ručnici či pistoli doutnákovou, kolečkovou, křesadlovou aneb perkusní, vezměte ji s sebou,“ pozval historik Jan Tetřev. Střelci se ovšem musí předem nahlásit na e-mail tetrev@vcm.cz.

Podívejte se na video ze Střílení u pernštejnských kanonů v roce 2022:

Zdroj: Jaroslav Černý

Na nádvoří zámku vystoupí šermířská skupina Abacca. Divadelní představení diváky zavede do Francie za vlády Ludvíka XV. Příběh vypráví o mladíkovi jménem Fanfán, který je nenapravitelným snílkem.

Děti si v dílnách v parkánu mohou vyrobit vlastní hrad či tančící princeznu a vyzkoušet si opičí dráhu pro statečné rytíře. „Uvidí ukázky práce mečíře, platnéře, puškaře a výroby koženého zboží. Akci uzavře salva z pernštejnských kanonů na počest 475. výročí od úmrtí Jana Pernštejna," přiblížila vedoucí úseku prezentace a služeb Východočeského muzea Pardubice Kateřina Procházková Skůpová.

Terezce by bylo v srpnu 26 let. Do evangelického kostela v Přelouči se s ní naposledy rozloučila rodina, přátelé a známí.
Motorky zaburácely na Terezčinu počest. Kolona doprovodila pohřební vůz s rakví

Střílení se na valech koná posedmé a je volně přístupné. „Impulsem nové tradici byla vernisáž dvou replik pernštejnských varhanových děl,“ připomněl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Pernštejnové v Pardubicích disponovali výzbrojí pro víc než tisíc mužů. Součástí jejich ohromné zbrojnice bylo také impozantní dělostřelectvo. Na zámku bylo v roce 1560 celkem 83 dělových hlavní, které byly namontovány na 39 lafetách. Impozantní artilerie na valech měla zřejmě především ukázat moc pánů z Pernštejna a jejich připravenost hájit jejich ohromný majetek.