Nechystáte se náhodou začít běhat? Běh je jednou z nejoblíbenějších a nejpřístupnějších forem cvičení a aktivního odpočinku. Různé odhady říkají, že běhá 30–42 procent Čechů.

„Díky běhu mají lidé dobrou fyzickou i psychickou formu, udržují si přiměřenou váhu a také zlepšují svou kardiovaskulární kondici.,“ říká ortoped Jiří Janďourek z rehabilitačního centra Sarema Liberec.

Nejčastější chyby začínajících běžců:

Zdroj: Youtube

Ze své ordinace ale Jiří Janďourek moc dobře zná, že jak stárneme, klouby se postupně opotřebovávají a zejména běžci ve středním a vyšším věku jsou náchylní k obtížím a zraněním v oblasti kolenních a kyčelních kloubů. Ty jsou, jako nosné klouby, při běhu zatěžovány nejvíce.

Každopádně to podle lékaře rozhodně neznamená, že by člověk ve středním nebo klidně i vyšším věku neměl běhat. A náš nejznámější běžec Miloš Škorpil jen potvrzuje, že trend běhání je v české populaci opravdu narůstající.

Udělejte si z běhání koníček. Nesnažte se ovšem hned o rekordy.
Jak začít s běháním? Nejde o vědu. Pokud se dodrží pravidla, stane se zálibou

„Nevím, zda jste to také zaznamenali, ale vnímám to stále silněji, a sice že muži, jakmile jim odbije čtyřicet, tak jako by se na jednou probudili a chtějí na sobě začít pracovat, něco dokázat. Ne v osobním, nebo profesním životě, ale po fyzické stránce. U žen pozoruji podobnou chuť, ale na rozdíl od mužů, kteří nad tím až tak nepřemýšlí a jdou do toho, ženám jako by někdo nakukal, že ve čtyřiceti už to nejlepší mají za sebou a nemá cenu se o nic moc pokoušet, což je hloupost,“ tvrdí Miloš Škorpil.

O běhu uvažují i lidé po šedesátce

Miloš Škorpil je také běžeckým trenérem a každý rok zažívá, že se na něj obrací více a více lidí, kterým je čtyřicet až šedesát plus, někdy dokonce i sedmdesát plus a zajímá je, jestli je ještě zdravé a možné v tomto věku začít běhat.

„Dost často jsou to lidé s nadváhou a problémy s velkými klouby, jako jsou kolena a kyčle. Také je dost často bolí záda. Ty problémy si „uhnali“ tím, že si moc nakládali v osobním a pracovním životě, a na sebe neměli čas,“ je trenér přesvědčený. Není ale dobré se vzdát, naopak, postupným zavedením třeba pravidelného běhání do života se lze uzdravit.


Nahrává se anketa ...

Bolesti zad a kolen navzdory

Šestačtyřicetiletý Jakub, který s Milošem Škorpilem trénuje, vypráví: „Ve dvaceti jsem byl mladý a silný, hodně chodil. Pak mě pohltila práce a ve čtyřiceti jsem měl 108 kilo. Prvních deset jsem shodil pomocí úpravy stravy a pak začal běhat, a to i přesto, že mě bolela záda a kolena. Optimálním nastavením běžeckého tréninku vzhledem k mému zdravotnímu stavu a fyzické kondici, jsem se zbavil nadváhy i zdravotních problémů, včetně psychických. Dnes už mám za sebou několik půlmaratonů i maratonů a cítím se po všech stránkách mnohem lépe než z doby před během.“

Po porodech měla metrák

Inspirující je i příběh dvaačtyřicetileté Lucie, která podle svých slov byla před dvěma porody mladá, krásná a fit. Po nich a po pár dalších letech bez času na sebe najednou měla metrák.

„Doktor byl k mému rozhodnutí, začít běhat, velmi skeptický, ale nenechala jsem se odradit. Teď po dalších pěti letech mám zpátky svou váhu, vrátila se mi energie a dobrá nálada, což oceňuji nejen já sama, ale celé moje okolí,“ usmívá se Lucie. Stačilo se nevzdat a začít se hýbat s rozumem.

Doktor Šimon Kozák vysvětluje, jak neuromodulace působí na nervová vlákna.
Vysvobození z nesnesitelných bolestí? Existuje téměř zázračná metoda léčby

Nejdřív to byla chůze, pak indiánský běh a nakonec běh. S hýbáním se jí změnily i stravovací návyky, už se nemusela „dobíjet“ sladkostmi a jinými laskominami. No a v neposlední řadě získala čas, který má jen na sebe, a to je k nezaplacení.

Není třeba se hned rozběhnout

Hodně lidí by rádo začalo běhat, ale zároveň mají k běhání odpor, ještě si pamatují, jak to bolelo a jak jim bylo špatně, když ve škole měli běžet 1500 metrů, nebo dvanáctiminutovku.

„Proto lidem, kteří se už rozhodli, že to, jak vypadají a jak se po zdravotní stránce cítí, už je na hraně a že pokračovat dál ve stejném životním stylu by mohlo být pro ně i fatální, radím: nemusíte nutně začít běhat, začněte tím, že obden půjdete na půl až hodinu ven,“ říká Miloš Škorpil.

Miloš Škorpil: Co nejrychleji, nejdál a s co nejmenší námahou:

Zdroj: Youtube

„Oblečte se podobně jako na výlet do přírody, ale o trochu méně, přeci jen se budete trošku usilovněji hýbat. Chvilku jděte jako na vycházce, chvilku rychleji. Po čase zaměňte rychlou chůzi za pomalý běh. No a za pár týdnů zjistíte, že už běháte a ani to nebolelo a nebolí a vlastně je to fajn,“ dodává.

Hlavně nepřepálit začátek

Na co si dát coby běžecký začátečník pozor upozorňuje fyzioterapeutka Zuzana Sladká z rehabilitačního centra Sarema Liberec. Nejčastější chybou u začínajících běžců je podle ní přepálený začátek.

Fyzioterapeutka Zuzana Sladká z rehabilitačního centra Sarema Liberec.Fyzioterapeutka Zuzana Sladká z rehabilitačního centra Sarema LiberecZdroj: se svolením Sarema Liberec

„To znamená, že bez rozcvičení chtějí běhat rychle a hodně kilometrů. Také dělají některé typické chyby, například běhají po tvrdém asfaltu typu cyklostezka. Zapomínají na kompenzaci zatížení, na protažení. Chybí u nich posilování středu těla, nemají správné držení těla, dýchání, leckdy bývá špatná technika běhu a podobně,“ vysvětluje Zuzana Sladká.

Recept na běhání do vysokého věku

Běžce samozřejmě mohou potkat nejrůznější obtíže a bolesti kolenních kloubů. „Pokud se i přes veškerou snahu a prevenci u vás poškození kolenního kloubu objeví, vyhledání lékařské pomoci a dodržování doporučeného léčebného plánu za účasti lékaře a fyzioterapeuta, může pomoci minimalizovat bolest a zabránit dalšímu poškození kolenního kloubu,“ zdůrazňuje ortoped Jiří Janďourek.

„Planární rázová vlna urychluje hojení ran,“ říká fyzioterapeutka Iva Bílková.
Nejrychlejší rehabilitace bolestí: rázová vlna. Umí hojit až desetkrát rychleji

Možnosti léčby se podle něj pohybují od nefarmakologických metod, jako jsou fyzikální terapie a cvičební programy, až po medikaci a v nejtěžších případech operační léčbu. „Při dodržení principů prevence a časné léčby lze ale tento krásný sport provozovat bez větších zdravotních obtíží až do vysokého věku,“ povzbuzuje lékař.

Dědku raď

„Bolí vás kolena? Tak mám pro vás pár dědkovských rad,“ říká Miloš Škorpil. „Před rokem 1989 jsme bolavá kolena mazali opodeldokem. Možná se vám s tímto názvem vybaví, jak paní Milerová vezla Švejka k odvodu.

Dnes najdete těchto mastí v lékárnách velké množství. Mě však nejvíce pomáhá, když si v teplých měsících obalím bolavá kolena do studeného zábalu. Prostě namočím ručník do studené vody a ten si pak kolem kolen omotám. V zimě si je pak namažu nějakou hřejivou mastí. Pokud máte kolena tuhá, tak pomůže nějaký přípravek s kurkumou.

A ještě jsem si vzpomněl, že v zimě jsme si pod kalhoty v místě kolen dávali, aby nám neprochladly, igelitové pytlíky. To ale dnes lépe zvládne vypolstrované funkční oblečení, které chrání nejen kolena, ale třeba i ramena.“