Kopřiva a její účinky:

| Video: Youtube

Kopřivy člověka léčí už po tisíce let

Kopřiva dvoudomá patří k rostlinám, k nimž není radno se přiblížit. Už samotný dotyk je nepříjemný a navíc po něm zůstávají na požahané kůži zarudlé svědící pupeny. Navíc číhá téměř všude, kam se člověk podívá - v příkopech, podél cest a plotů, v křovinách a bohužel často i v zahradách.

Dlouho se mělo za to, že pálení a svědění po požahání kopřivou způsobuje kyselina mravenčí. Dnes víme, že na nás kopřiva útočí prostřednictvím tří látek: histaminu, acetylcholinu a serotoninu, který účinek obou těchto látek zvyšuje.

Naši předkové však měli o kopřivách jasno a k léčení nejrůznějších chorob a neduhů je používali už před mnoha tisíci lety. Starověcí Egypťané věděli o jejich účincích na artritidu, revmatismus a bolesti zad, v Řecku a Římě na ně sázeli při léčení zažívacích potíží, problémů s ledvinami či hojení ran.

Staří Římané si prý dokonce bolavá kolena šlehali svazky čerstvých kopřiv a požahání kopřivou je dodnes považováno za skvělý přírodní prostředek na revma.

Odvodnění pomůže zdraví

Dávní lékaři a léčitelé kopřivy využívali také jako diuretikum a detoxikační prostředek. Postup byl jednoduchý: pití čaje z kopřiv. Díky svým přirozeným diuretickým vlastnostem kopřiva tělu přináší řadu ozdravných účinků. Mimo jiné předchází onemocněním ledvin a problémům s močovým měchýřem.

„Kopřivový čaj prospívá ledvinám tím, že zvyšuje produkci moči a odstraňuje kyselinu močovou. Díky svým protizánětlivým vlastnosti zlepšuje funkci ledvin a průtok moči. Tím, že podporuje správné proudění tekutin v ledvinách a močovém měchýři, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů,“ vysvětluje zdravotnický portál MedicineNet.


Nahrává se anketa ...

List kopřivy také podporuje lymfatický systém, který z těla odstraňuje odpadní látky, toxiny, viry, bakterie, mrtvé buňky a další patogeny, a přispívá k detoxikaci organismu.

„Podpora odplavování metabolických odpadů prostřednictvím zvýšeného výdeje moči pomáhá snižovat zátěž lymfatického systému. Tím je zajištěno, že odpadní látky jsou účinně odváděny z těla,“ píše web Hilma, který se zaměřuje na přírodní léčebné prostředky.

Kopřiva se v lékařství používá i k léčbě zvětšené prostaty. Studie z roku 2013 s názvem Účinnost kopřivy dvoudomé u pacientů s benigní hyperplazií prostaty, uvádí, že kopřiva může zpomalit množení buněk prostaty stejným způsobem jako lék používaný k léčbě nemaligního zvětšení prostaty.

„Tato bylina byla schválena pro léčbu příznaků, jako je snížený průtok moči či bolestivé močení. Díky svým vlastnostem napomáhá zmenšení velikosti prostaty při hypertrofii,“ píše MedicineNet.

close Léčivá kopřiva dvoudomá se užívá především ve formě čaje. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Léčivá kopřiva dvoudomá se užívá především ve formě čaje.

Uvařte si kopřivový čaj

Kopřiva dvoudomá  se užívá se především ve formě čaje. Jeho příprava je jednoduchá.

 • 1 lžíce sušených či čerstvých kopřivových list
 • ¼ litru vroucí vody

Kopřivy zalijeme horkou vodou a necháme louhovat asi patnáct minut. Čaj se pije vlažný a užívá se jednou denně po dobu tří týdnů.

„Kopřivový čaj nemusí být vhodný pro ty, kteří berou léky na vysoký krevní tlak nebo cukrovku, ale ani pro lidi s onemocněním ledvin nebo jakoukoli poruchou srážlivosti krve,“ varuje web BBC Goodfood. Pokud chcete pravidelně pít kopřivový čaj, poraďte se s lékařem.

Někteří lidé mohou být citliví na kopřivy, takže pokud člověk zaznamená příznaky, jako je kopřivka, žaludeční potíže nebo svědění v krku, měl by přestat tento čaj pít.

Kopřivový čaj:

Kopřiva je všestranná léčivka

Ani v době zahlcené produkty farmaceutických firem kopřiva neztrácí nic ze své důležitosti. Bylo vědecky potvrzeno, že dokáže všestranně podpořit naše zdraví.

„Stejně jako ostatní zelená listová zelenina má kopřiva vysoký obsah vitaminu K, který je důležitý pro zdravou srážlivost krve,“ uvádí web BBC Goodfood,  který se věnuje zdravé výživě. Kopřiva obsahuje také vitaminy C a B, provitamin A, ale i minerály jako vápník, hořčík či železo, kyselinu křemičitou, antioxidanty, fytoncidy a třísloviny, které zlepšují imunitu.

Čím kopřiva prospívá našemu zdraví:

 • Má protizánětlivé účinky
 • Je bohatá na antioxidanty
 • Podporuje zdraví kostí
 • Léčí pokožku
 • Může snížit artritickou bolest
 • Pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi
 • Pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu
 • Může pomoci snížit krevní tlak
 • Může pomoci předcházet některým druhům rakoviny

Zajímavosti o dalších prospěšných bylinkách najdete zde:
#geneeatag|133538#