Petr Arenberger a dermatologická témata:

Zdroj: Youtube

Dalo by se říci, že je celkem jedno, jaký balzám na rty si na zimu pořídíte. Jestli bude tónovaný, bezbarvý, s vůní skořice nebo vanilky, v papírovém obale nebo zlaté krabičce. Důležitá je jen jediná věc, a to ta, jaké složky balzám obsahuje. Bohužel je to často to poslední, co po vůni, značce či barvě mnoho lidí zjišťuje. K ošetření suchých rtů a rozpraskaných koutků je důležité dbát především na to, aby balzám na rty obsahoval složku, která dokáže rty nejen vyživit, ale hlavně je ochránit před vnějšími vlivy, myslí si bývalý ministr zdravotnictví a český lékař specializující se v oborech dermatologie a venerologie Petr Arenberger.

Jedna složka, kterou balzámy na rty či takzvané jelení loje mohou někdy obsahovat, může navíc způsobit více škody než užitku.

Proč rty praskají

V důsledku chladného počasí v kombinaci s častým olizováním rtů může docházet k tomu, že jsou v těchto dnech vaše rty suché a popraskané. A byť si možná nyní myslíte, že jsou popraskané rty něco, s čím musíte žít až do jara, pravdou je, že mohou být pružné a hydratované po celý rok. A to je nejen krásné, ale hlavně bezbolestné.

Tmavé kruhy pod očima jsou někdy kosmetickým problémem, jindy projevem zdravotní komplikace.
Co zabírá na kruhy pod očima? Je třeba si jich všímat, může jít o selhání jater

V některých případech se však jedná o velice bolestivý stav, kdy jsou rty extrémně suché, mají tendence praskat, a jejich okolí může být až zarudlé. Jakýkoliv pohyb ústy při mluvení, jídle či pití se pak promění v utrpení a celou situaci dál zhoršuje.

Důležité je vytvoření bariéry 

Suché a rozpraskané rty je i podle přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK v Praze lékaře Petra Arenbergera potřeba zvláčňovat. Ovšem není balzám jako balzám a jeho složky je potřeba si dobře hlídat.

„K účinnému zvláčnění rtů je potřeba, aby měl balzám dostatek tukových látek. Speciální tyčinky na rty obvykle obsahují živočišné sádlo, vazelínu a pro udržení svého tvaru i vosk,“ jmenuje základní složky český lékař.

„Rty je třeba nejprve vyléčit, až pak na ně nanášet rtěnku,“ radí Pavla Skolil, odbornice na péči o krásu.„Rty je třeba nejprve vyléčit, až pak na ně nanášet rtěnku,“ radí Pavla Skolil, odbornice na péči o krásu.Zdroj: Se svolením Pavly Skolil

Aplikaci kvalitního balzámu doporučuje především přes den, ovšem nevylučuje ani možnost mazání rtů na noc. „Denní aplikace slouží k tomu, aby vrstva lipidů vytvořila ochrannou bariéru před zimním chladem a suchým vzduchem. A také před následky reflexního olíznutí rtů při pocitu jejich suchosti v chladu a na suchém vzduchu, kdy se po krátkodobě navozeném příjemném pocitu pokožka vysuší a ochladí, nebo dokonce snadněji omrzne,“ upozorňuje na důležitost vytvoření ochranné bariéry dermatolog Petr Arenberger. Ten od března moderuje i svůj podcast S Arenbergerem nejen o medicíně.

Výživný balzám na rty na noc je podle odborníka na dermatologii vhodný, ale neměl by nahrazovat jeho použití přes den.


Nahrává se anketa ...

Je vhodné rty hydratovat? 

Když jsou rty suché, možná vás napadne, že jim chybí voda. Že nejsou dostatečně hydratované. Voda ovšem není složkou, kterou byste měli na kůži aplikovat zvenku. Pro dostatečnou hydrataci pokožky jako takové je potřeba především dodržovat dostatečný pitný režim, jak tvrdí i studie. O tom, že by v balzámu na rty voda být neměla, je přesvědčený také Petr Arenberger.

Nehty mohou o vašem zdravotním stavu vypovědět hodně. Mohou varovat i před rakovinou.
Nehty mohou signalizovat vážnou nemoc. Neignorujte jejich nápadné změny

„Zbytečně velký obsah vody v takovémto prostředku by vedl paradoxně k vysušování a ochlazování kůže přitom, když by se voda odpařovala. Balzám v tyčince na rty však obvykle vodu na zvlhčování neobsahuje. Zvláčnění se dosáhne omezením ztrát vody překrytím pokožky tukovou vrstvou,“ tvrdí český lékař. Voda ale není jedinou složkou, na kterou byste si při výběru balzámu na rty měli dát pozor. Balzám totiž může obsahovat i látky, které pokožku zbytečně dráždí.

Které složky si hlídat

Nemalé množství lidí je přesvědčeno, že pokud nanesený balzám pálí, štípe či způsobuje brnění rtů, je to známkou toho, že funguje a dochází k hojení. To je však častý omyl. Ve skutečnosti dochází k dalšímu podráždění již oslabené a poraněné pokožky. Proto pokud vás konkrétní balzám dráždí, nepoužívejte ho.

Mezi látky, které mohou podráždění způsobovat, patří podle Americké dermatologické asociace například:

  • kafr
  • eukalyptus
  • příchutě: skořice, citrusy, máta
  • parfémy, které balzámu dodávají vůni
  • lanolin – může způsobovat alergickou reakci
  • kyselina salicylová
  • fenol/ fenyl, propylgalát, oktinoxat nebo oxybenzon

Na obsah přídatných látek upozorňuje i dermatolog Petr Arenberger, který je přesvědčen, že účinnost dodává balzámům na rty především vazelína či sádlo: „Ostatní přísady jsou pomocné – výtažek z placenty prý napomáhá hojení, parfémy dodávají příjemnou vůni. Kdyby tam ale nebyly, nevznikalo by tolik reakcí z přecitlivělosti.“

A co klasický jelení lůj?

Přitom to není tak dávno, co nebylo potřeba přídatné látky vůbec řešit. Buď jste si mast na rty vyrobili sami z vazelíny a měsíčku lékařského, nebo jste sáhli po osvědčeném jelením loji. Ten však má podle Petra Arenbergera dnes již úplně jiné složení. Nevidí v tom ale takový problém.

Několik petrželových lístků nakrájejte nadrobno, zalijte je horkou vodou a nechte louhovat. Vznikne vám čaj známé vůně, ale netušené síly
Čaj z této bylinky pročistí ledviny. A pomůže shodit až 5 kilo za pár dní

„Klasický jelení lůj už není tím, čím býval před sto lety. Z jelena mu zůstal jen název. Není to ale na škodu. Zjistilo se, že stejnou službu udělá i běžný živočišný tuk. Do kabelky je ale asi pohodlnější mít balzám ve formě tyčinky vzhledu rtěnky než krabičky s vazelínou nebo vepřovým sádlem,“ tvrdí s jistou dávkou humoru český lékař.

Pomoci může i med či vitaminy 

A pokud chcete sáhnout k čistě přírodnímu způsobu léčby popraskaných rtů, můžete tyčinku na bázi živočišného tuku nahradit pořádnou vrstvou medu. Ten však slouží spíš k léčbě stavu než k potírání rtů před odchodem na mrazivou procházku.

Zkusit můžete i domácí medový peeling:

„Existuje dostatek důkazů, které vedou k doporučení používat med při léčbě určitých zdravotních stavů. I podle moderní vědecké literatury může být med užitečný, jelikož má protizánětlivé, antimikrobiální, antioxidační a ochranné účinky. Využívá se jako výživná látka, která může pomoci nejen při hojení ran, ekzémů, ale i k úlevě od průduškového kašle, krčních infekcí i zácpy,“ tvrdí například kolektiv autorů v této studii. Med navíc rty i hloubkově hydratuje.

Někteří odborníci doporučují i zaměřit se na svůj životní styl, dbát na zdravou životosprávu a zařadit dostatečný příjem obzvlášť některých vitaminů. „Určitě bych doporučil nastolit vhodnou a pestrou stravu s dostatkem vitaminů skupiny B, vitaminu C a zinku. Dále je potřeba omezit sladkosti,“ tvrdí v poradně lékárny Dr. Max doktor farmacie Lukáš Dobrovolný.