Jak si poradit se zavšivením:

Zdroj: Youtube

Asi nejtypičtějším prostředím, kde lze vši chytit, jsou dětské kolektivy – školy, školky, tábory. „Tam se to věšmi často doslova hemží. Zpravidla díky tomu, že se najde jeden nezodpovědný rodič, kterému to je jedno. A zbytek se už veze,“ říká farmaceutická asistentka Martina Lachnittová, která pak nešťastným rodičům opakovaně vydává odvšivovací šampony.

Prevencí před výskytem vší je každodenní kontrola hlavy.
Veš dětská: Je jako Kostěj nesmrtelný?

Lékárnice si pamatuje, jak na základní škole měla vši ona sama. „Byla jsem už v deváté třídě, puberta na krku, takže šílený trapas. K tomu husté, dlouhé vlasy. Vši nosila domů moje mladší sestra, která byla na prvním stupni. Jediné, co mi po měsících utrpení pomohlo, bylo odbarvení vlasů,“ vzpomíná s nelibostí Martina Lachnittová.

Mladýmu se hejbe celá hlava

Prostředky na odvšivení nestojí jen pár korun, a tak si podle Martiny Lachnittové v lékárnách vyslechnou od zákazníků leccos. Odehrálo se třeba toto:

Maminka: „Potřebuji něco na vši. Mladýmu se hejbe celá hlava.“
Lékárnice: „Dám vám roztok a je fajn natírat do vlasů také tea tree olejíček.“
Maminka: „Kolik to stojí?“
Lékárnice: „Roztok 199 korun a tea tree olejíček 129 korun.“
Maminka: „Tak to si nechte. Leží mi doma šampon pro psa, tak to vezmu tím. A když to nepomůže, tak ať si s tím dělá, co chce.“

Veš dětská a její stín:

Záchrana vlásků malých princezen

Jindy jsou naopak rodiče pro záchranu dlouhých vlásků svých malých princezen ochotni utratit majlant. „Pamatuji se, že tento muž nechal tehdy v lékárně dva a půl tisíce,“ vzpomíná lékárnice.

Tatínek: „Potřebuji něco na vši. Moje holčičky toho mají plnou hlavu.“
Lékárnice: „Doporučím vám tady šampon a je dobré dávat do vlásků i tea tree olej.“
Tatínek: „Dobře. Dejte mi těch šamponů pět a dva ty olejíčky. A co ještě dalšího proti vším?“
Lékárnice: „Potom je důležité pravidelně vyčesávat hřebínkem na vši, který máte u těch šamponů, a všechno pořádně vyprat. Případně se dělá i repelent.“
Tatínek: „Dobře. Tak ten repelent ještě taky pětkrát.“


Nahrává se anketa ...

Jak se správně zbavit vší

Máte podezření na napadení vší? Pak je potřeba ihned jednat. První známkou bývá časté drbaní ve vlasech, protože děti, ale nejen je, svědí celá hlava. „Přípravky proti vším nejsou levná legrace, ale důrazně doporučuji na nic nečekat, nešetřit a jednat,“radí Martina Lachnittová.

Pokud jdete inkontinenční pomůcku koupit poprvé, nejdříve požádejte o vzoreček
Jak si správně vybírat v lékárně vložky? Nezkoušejte to jako Maruna z paneláku

V lékárně můžete koupit různé šampony, roztoky, sprej i repelenty. Tady jsou doporučení Martiny Lachnittové:

  • Vyberte roztok, popřípadě šampón, který se dobře dostane k pokožce hlavy. Ten se nechá působit a následně smyje.
  • Jedna aplikace obyčejně nestačí, protože hnidy jsou velmi odolné a celý proces mohou přežít. Takže „odvšivení“ zopakujte znovu, zhruba za 7 dní, podle pokynů výrobce.
  • Zpravidla bývá u všech produktů přiložený hřebínek, takzvaný všiváček. Je nezbytné jím zejména dlouhé vlasy denně vyčesávat.
  • Jako prevence je dobré aplikovat pár kapek tea tree oleje – do vlásků, ale i na polštář nebo do čepice. Spolehlivě totiž parazity odpuzuje. Případně se dá koupit speciální repelent, což je dražší, ale také účinná varianta.
  • Pro někoho, v rámci úspor, je řešením použít psí šampon. „Netvrdím, že nemůže fungovat, ale nezapomínejte, že je to veterinární přípravek. Není určený na jemnou a citlivou dětskou hlavičku, stejně tak, jako se na ni nehodí nafta nebo petrolej,“ připomíná Martina Lachnittová.
  • „Jestliže máte tento složitý odvšivovací maraton před sebou, přeji hodně sil. A nezapomeňte na častou výměnu a praní ložního prádla, ručníků, šál, čepic a všeho, co se k hlavě jen přiblíží,“ vzkazuje závěrem sympatická lékárnice.

Kdo je Martina LachnittováFarmaceutická asistentka Martina Lachnittová.Farmaceutická asistentka Martina Lachnittová.Zdroj: Se svolením Martiny Lachnittové

  • Farmaceutická asistentka s obrovským smyslem pro humor už pár let baví své sledující na facebookovém blogu Deník holky z lékárny.
  • Je autorkou stejnojmenné knihy, kterou vydal Albatros, a právě píše knihu druhou.
  • Vtipnými postřehy z rozhovorů s pacienty v lékárně nás chce nejen rozesmát, ale také poučit.
  • Během roku s ní v seriálu projdeme nejžhavější témata samoléčby tak, jak je sama popsala.