Řidiči v České republice platí jedenáctým rokem za dálniční známky stejnou cenu. Její roční varianta stojí 1500, třicetidenní 440 a desetidenní 310 korun. Pro auta poháněná biometanem a zemním plynem platí poloviční sazba. To se však od března příštího roku změní. Vláda v rámci svého konsolidačního balíčku počítá s výrazným zdražením roční dálniční známky.

Lamborghini Ursus
Nemusí být jen černá, bílá nebo šedá. Nabídka aut v bazarech je pestrobarevná

Nové ceny dálničních známek

Od 1. března 2024 zaplatí řidiči za celoroční kupon o osm stovek více, namísto 1500 korun nově 2300 korun. Pro vozidla na zemní plyn nebo biometan je cena ročního kuponu stanovena na 1150 korun. Řidiči hybridů s emisemi COdo 50 g/km budou muset vytáhnou z peněženky 570 korun.

Měsíční dálniční známka bude nově stát 430 korun, namísto dnešních 440 korun. Řidiči vozidel na zemní plyn nebo biometan zaplatí 210 korun. Pro hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km je cena stanovena na 100 korun. Zlevní také desetidenní známka z 310 na 270 korun. U aut na zemní plyn a biometan bude měsíční známka stát 130 korun a u hybridů s emisemi CO2 do 50 g/km 60 korun. 

Ve státech Evropské unie si vystačíte s českým řidičákem
Mezinárodní řidičský průkaz: kdy jej budete potřebovat a jak o něj požádat


Novinkou od března příštího roku má být zavedení jednodenní dálniční známky. Standardní cena bude 200 korun. Pro vozidla na zemní plyn nebo biometan bude poplatek za známku 100 korun a pro hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km 50 korun. Řidiči elektromobilů jsou od všech poplatků za dálniční známky osvobozeni.

O zdražování dálničních známek se hovoří už delší dobu. Ekonomická rada vlády navrhovala zdražení dokonce až o 100 procent. Ministr dopravy Martin Kupka to však označil za neúnosné a zdvojnásobení ceny už dříve vyloučil.

Zvýšení cen dálničních známek ministerstvo dopravy zdůvodňuje tím, že se jejich ceny roky nehýbaly a ministerstvo potřebuje investice na další rozvoj dopravní infrastruktury. Do státního rozpočtu by měly po zdražení dálničních známek přitéct stovky milionu korun navíc.

  • Jak zakoupit dálniční známku? Podívejte se na video:
Zdroj: Youtube

Jak a kde známku koupit

Počátkem prosince 2020 byl spuštěn e-shop pro prodej elektronických dálničních známek. Elektronickou dálniční známku pořídíte v oficiálním e-shopu webu edalnice.cz.

Další možností nákupu dálniční známky jsou prodejní místa. Mezi ně patří čerpací stanice EuroOil, pobočky České pošty a samoobslužné kiosky zejména v příhraničních oblastech. Roční e-známka má na rozdíl od dřívějších papírových kuponů klouzavou platnost, což znamená, že platí 365 dní bez ohledu na den v roce, kdy ji zakoupíte.