„Podezřelí se zaměřovali na majitele platebních karet vydaných v USA. Mezi poškozenými proto Češi nejsou,“ potvrdil Deníku potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
Skupinu občanů bývalé Jugoslávie pozatýkali detektivové spolu se zásahovou jednotkou 22. listopadu časně ráno. Šlo o rychlý zásah proti organizovanému gangu, policie u nich nalezla i nelegálně držené střelné zbraně. Celá skupina putovala od výslechu rovnou do vazby.

„Albánští zlatníci“ jak se skupině „podnikatelů“ která provozuje síť zlatnictví – mimo jiné i na pardubické třídě Míru, se měli dostat k datům z platebních karet vydaných v Americe. Ty použili k výrobě kopií a těmito padělky vzápětí platili při fingovaných obchodních transakcích ve svých obchodech. Ačkoliv policisté zachytili tento podvod v zárodku a jeho činnost zarazili do několika dnů, způsobil gang škodu kolem sedmi milionů korun.

Policisté v této souvislosti hovořili o novém druhu kriminality. Běžně totiž zločinecké gangy instalují čtečky bankovních karet spolu s mikrokamerou přímo na bankomaty a získávají tak jak údaje pro vytvoření kopie karty, tak PIN kód. Peníze z padělaných karet s pomocí získaného kódu pak vybírají v hotovosti opět z bankomatu zpravidla v jiném státě.

Gang „Albánských zlatníků“ ale zřejmě spoléhal, že účty za zboží ujdou pozornosti spíše, než jednorázové výběry hotovosti.

„Občanů České republiky se činnost tohoto gangu pravděpodobně nijak nedotkla. Zde se prováděly pouze výběry pomocí platebních terminálů v obchodech. Že by byly pro kopírování platebních karet českých zákazníků použity čtečky zabudované přímo v platebních terminálech v jejich obchodech nevíme a s podobným případem jsme se u nás nesetkali. Od kolegů v zahraničí víme, že i taková zařízení zabudovaná v platebních terminálech již existují a byla použita,“ potvrdil Hanták.