V letech 1996 až 2005 to bylo o polovinu. Počet smrtelných nehod, na kterých se podílel alkohol, se snižuje o deset procent rychleji než počet veškerých nehod se smrtelnými následky. V těchto údajích jsme lepší než třeba sousední Německo a Polsko. Tvrdí to statistiky Evropské rady pro bezpečnost a dopravu.

Odborníci pozitivní trend zdůvodňují hlavně nulovou tolerancí k alkoholu za volantem a zpřísněním postihů. Patří k nim i loňské zavedení bodového systému. Přesto počet smrtelných nehod na českých silnících klesá relativně pomalu. Zatímco v roce 1996 jich bylo 1568, předloni 1286.
Počet dopravních nehod klesá i ve východních Čechách. Podle mluvčí zdejší správy Policie ČR Lenky Burýškové letos v prvním čtvrtletí jich bylo 4965, když vloni policisté ve stejném období evidovali 6465 případů.

Radost z tohoto zjištění ale kalí podnapilí účastníci dopravních nehod. „Zatímco vloni se za leden až březen podílel alkohol na 201 nehodě, letos to bylo ve 253 případech,“ tvrdila Lenka Burýšková. Celoroční údaje za poslední dva roky jsou však přece jen příznivější. „Vloni jsme evidovali 20 029 dopravních nehod, což bylo o 1635 méně než předloni. Počet případů, na kterých se podílel alkohol, poklesl meziročně z 967 na 850. Pokud jde o samotné řidiče motorových vozidel, ti jich vloni z celkového počtu 18 292 dopravních nehod jich způsobili 751 pod vlivem alkoholu,“ poznamenala mluvčí východočeské policejní správy.

Alkohol na silnici si také vybírá své oběti. Ve východních Čechách, kam spadají i Havlíčkobrodsko a Semilsko, bylo v roce 2006 usmrceno 8 osob, těžce zraněných bylo 47, s lehčím zraněním vyvázlo 264 lidí. „Nejvíce smrtelných nehod, tři, jsme zaznamenali na Havlíčkobrodsku, dvě na Orlickoústecku a po jedné na Chrudimsku, Náchodsku a Rychnovsku,“ upřesnila Lenka Burýšková.