„Nejdříve jsem si myslela, že chytrý telefon už není nic pro mě. Ale nakonec jsem zjistila, že to zase tak složité není. To jsem ale nevěděla, že se můžu nechat takhle napálit, jako starý blbec,“ popsala Vlasta O.

Na internetu odpověděla na inzerát na dětské sáňky. Údajný prodejce po ní ale obratem chtěl veškeré její platební údaje. S tím si seniorka už nevěděla rady, takže počkala na svou dceru. Ta jistému podvodu zabránila.

O to, aby byl internet dobrým sluhou a ne zlým pánem, se snaží i policisté, kteří opakovaně radí, aby lidé byli obezřetní. Podle kriminalistů počet lidí, kteří se stali obětí podvodníků na internetu, roste. Virtuální svět totiž slouží pachatelům k oslovení širšího okruhu potencionálních obětí.

„Stejně tak jako nikdo bezmyšlenkovitě nepředá klíče od svého domu nebo bytu komukoliv, běžně nesdělujte svá hesla nebo identifikační údaje druhé osobě,“ upozornila krajská policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Podvodníkům stále fungují fígle s inzeráty nebo historka „americký voják“. Pětatřicetiletá žena se takto prostřednictvím sociální sítě seznámila s „osudovým“ mužem vydávajícím se za zraněného čtyřicetiletého amerického vojáka působícího na misi v Afghánistánu. S neznámým následně virtuálně komunikovala přes různé aplikace.

„Pachatel pak pod záminkou zaslání cenného balíčku, poplatků s distribucí do České republiky s tím spojených, společného života a podnikání, vylákal z ženy částku ve výši nejméně 532 tisíc korun,“ přiblížila jeden z případů policejní mluvčí Eliška Majerová.

Pachatelé své oběti loví na internetových seznamkách, ale i na sociálních sítích. „Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky. Nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později zneužity k vydírání,“ apelovali policisté.

close 'Aby byl internet dobrým sluhou a ne zlým pánem, může ovlivnit každý z nás. Jen je třeba chovat se obezřetně a uvědomit si, že ve virtuálním prostředí se každý musí chovat jak v reálném světě,' apelují policisté. info Zdroj: Policie ČR zoom_in 'Aby byl internet dobrým sluhou a ne zlým pánem, může ovlivnit každý z nás. Jen je třeba chovat se obezřetně a uvědomit si, že ve virtuálním prostředí se každý musí chovat jak v reálném světě,' apelují policisté.

Podle policistů oběti přicházejí o částky v řádech tisíců až statisíců a scénáře podvodů se neustále opakují – falešné odkazy u inzerátů nebo různé nabídky na investování peněz.

„Kolegové řešili případ pětapadesátiletého muže z Pardubicka, kterého neznámý pachatel kontaktoval s nabídkou zhodnocení finančních prostředků. Poškozený si podle instrukcí nainstaloval jeden z programů, který umožňuje vzdálený přístup k počítačovému systému, a zadal přihlašovací údaje,“ popsala další ze scénářů mluvčí krajské policie Andrea Muzikantová. Muži z účtu následně zmizelo více než 400 tisíc korun.

Další poškozená žena na internetu nabízela k prodeji koženou bundu, na inzerát jí odpověděla jiná žena s tím, že má zájem. Obě se domluvily na poslání balíčku přes známou zásilkovou službu.

„Následně poškozené přišel e-mail, který vypadal, že je od zásilkové společnosti. Bylo potřeba kliknout na přiložený odkaz a vyplnit tam číslo platební karty, její platnost a CVC kód,“ přiblížila způsob podvodu mluvčí policie Dita Holečková.

Žena uvěřila a všechny údaje zadala, následně jí z účtu někdo vyčerpal 240 tisíc korun. Jediným štěstím bylo, že si toho žena všimla včas a obrátila se na policisty. „Kolega z obvodního oddělení ihned využil zákonných možností k zajištění finanční hotovosti. Díky tomu a díky včasnému oznámení poškozené se podařilo polovinu peněz zajistit,“ dodala Holečková. Kriminalisté ale dodávají, že jen ve zcela výjimečných případech se podaří nějaké peníze zachránit.

Preventivní rady od Policie ČR:

-Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.

-Pozor na falešného bankéře, či další podvodné úřední osoby, které od vás pod legendou napadení vašeho bankovního účtu požadují okamžitý výběr hotovosti s následným vložením do bitcoinmatu.

-V internetovém prohlížeči vždy pečlivě kontrolujte zadanou adresu, kterou otvíráte, a bedlivě čtěte zprávy od vaší banky.

-Nejlevnější zboží na internetu nemusí být reálné, čtěte recenze, zjistěte si historii obchodu, jeho sídlo a jaké možnosti platby nabízí.

-Vyhodnocujte riziko rychlých investic, nereálně vysoké zisky mohou být podvodné.

-Používejte silná hesla do internetového bankovnictví, pro sociální sítě i ostatní účty.

-Střežte si své soukromí, nesdílejte intimní obsah přes internet.

-Pravidelně aktualizujte operační systém a používejte antivirový software.