V pátek 11. ledna ve večerních hodinách, kdy k incidentu došlo, byla policie a záchranka přivolána k ostré hádce do bytového domu v Gorkého ulici. V malém bytě došlo k potyčce mezi otcem a synem, který následně svému otci zasadil několik řezných a bodných ran, z nichž některé byly hluboké až 13 centimetrů. Ubodání předcházel pěstní souboj, muži byli posíleni alkoholem.

„Když jsem tam přijel, vnucoval mi alkohol, pil jsem, abych se vyhnul hádkám,“ popisoval obžalovaný Jiří David. Podle jeho výpovědi následovalo napadení ze strany otce. „Nejdřív jsme se o něčem bavili, pak došlo k hádce, poté mě otec udeřil pěstí do obličeje,“ vzpomínal obžalovaný.

Otec ho údajně mlátil velkou silou do hlavy a do žeber, poté ho zatáhl do kuchyně, kde útok pokračoval. „Nepřemýšlel jsem nad následky. Uviděl jsem nůž, tak jsem ho vzal a bodnul jsem ho,“ vypovídal obžalovaný s tím, že nejdříve otce řízl do ruky, aby ho zastrašil. Útok dále pokračoval, syn otci zasadil bodných ran několik.

Když se otec sesunul k zemi, začal Jiří David panikařit a vyběhl na chodbu domu, kde bouchal na dveře sousedů. „Vylezl jsem na chodbu, Jirka říkal, ať pomůžeme tátovi, tak jsem skočil domů pro utěrky a ucpával mu rány, než přijeli doktoři. Jen ležel a lapal po dechu, bylo tam plno krve,“ řekl soused.

Podle dalšího svědka obžalovaný křičel, že to nechtěl udělat. „Měl jsem ho rád, nebyl stoprocentní, ale byl to můj táta, jiného jsem neměl,“ přiznal obžalovaný. Otec však zraněním na místě podlehl, za vraždu Jiřímu Davidovi hrozí trest odnětí svobody na 10 až 18 let.

„Po požití alkoholických nápojů, po vzájemné rozepři a poté, co jím byl fyzicky napaden, opakovaně zaútočil nožem s čepelí dlouhou 14 centimetrů na poškozeného, přičemž věděl a byl srozuměn s tím, že poškozenému může způsobit smrtelné zranění,“ uvedla obžaloba.

Zapomněl lék

Soud se zabýval také psychickým stavem obžalovaného, který dlouhodobě navštěvuje psychology a psychiatry a požívá léky proti úzkosti, na něž nesmí pít alkohol. „Ten den jsem si ho zapomněl vzít. Byl jsem trošku nervózní, úzkostlivý, psychicky mi bylo blbě,“ prohlásil David.

Celé jednání z publika sledovala také jeho matka. Nevlastní sestra obžalovaného uvedla, že otčím byl neustále opilý a dlouhá léta ji, nevlastního bratra i matku bil a museli se před ním zamykat v pokoji. „Velmi často mě bezdůvodně napadal, škrtil mě,“ uvedla. Obžalovaný se z návštěv otce prý vracel domů s monokly. Tvrdil také, že otec byl konfliktní člověk a když se napil, byl agresivní. O výsledku soud rozhodne v úterý.