Vinil je z toho, že v pátek nedostatečně zhodnotili zdravotní stav bezdomovce, který byl prolezlý červy a silně zapáchal, odmítli jeho hospitalizaci, převoz záchrankou a nechali ho převézt na korbě nákladního auta do Azylového domu pro muže.

„Sešli jsme se s představiteli magistrátu, nemocnice a záchranné služby. Výsledkem jednání by měla být změna systému péče a zásahů v Pardubicích. Dále už by k takovému způsobu péče o klienty nemělo docházet. Je to pro nás natolik významný úspěch, že nechceme celou záležitost dále jitřit trestním oznámením,“ konstatoval předseda SKP–Centra Jan Vojvodík.

„Bude ustanovena pracovní komise složená ze zástupců magistrátu, nemocnice, našeho sdružení a Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a městské policie, která připraví standardní postup řešení v podobných krizových situacích,“ dodal.

Dvaašedesátiletého bezdomovce si v pátek mezi sebou posílaly záchranka, nemocnice, poliklinika, policie a azylový dům. Nakonec skončil na nemocničním lůžku.

Všechny instituce přitom tvrdily, že do jejich péče takový případ nespadá a že si nejsou vědomy žádného prohřešku. „Muž nebydlel v našem azylovém domě přinejmenším v posledním roce a půl,“ sdělil Jan Vojvodík.

„Je pravdou, že trochu másla na hlavě máme i my. Ten člověk potřeboval hygienickou očistu, najíst se. Neměl se posílat pryč z nemocnice, už kvůli možným dalším zdravotnickým komplikacím,“ uvedl ředitel Krajské nemocnice Pardubice Jan Feřtek.

Celý případ však možná bude mít přece jen dohru. Podle sdělení policie mohl řidič nákladního vozu spáchat přestupek v dopravě při přepravě osoby na korbě vozidla. „Věc bude předána k projednání správním orgánům,“ řekla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.