Velké dilema nyní řeší Václav Průšek z Mikulovic. V úterý Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že se musí za své výroky v České televizi omluvit na adresu podnikatele Luďka Zahradníka. Ten je jednatelem a majitelem firmy, která podle Průška i Okresního soudu v Pardubicích bez výjimky z ochrany přírody zavezla a zničila jezírko u vesničky Blato s chráněnými živočichy.

Nechápe rozsudek

Podle soudkyně krajského soudu, která řešila případ na ochranu osobnosti, měl Václav Průšek kritizovat za nelegální skládku firmu, ale ne fyzickou osobu. Luďkem Zahradníkem požadovaných sto tisíc korun ale soud zamítl.

Václav Průšek, který se v záchraně jezírka angažoval několik let, kroutí nad rozhodnutím soudu hlavou.

„Nevím, co bych na to řekl, já to nechápu. My jsme suplovali státní úředníky. My, jakožto nevládní organizace, která činnost vykonává za vlastní finanční prostředky, suplujeme státní úředníky, chránili jsme životní prostředí. To znamená, že jsme hájili veřejný zájem, protože životní prostředí je veřejným zájmem. A nakonec jsme vinni, a kdybych to měl úplně nadsadit, tak stát nás odsoudil,“ uvedl včera Václav Průšek, který byl u zrodu Sdružení pro ekologii.

Za svými výroky si ale stojí i nadále. „Skutečně to tak bylo, zavezl celou lokalitu Blato, nikdy neměl výjimku z ministerstva životního prostředí. Protože ji neměl, mohl mít sto padesát jiných rozhodnutí a povolení, a přesto tam nesměl nic dělat. Výjimka je totiž základ všeho.“
V květnu Okresní soud v Pardubicích skutečně rozhodl o tom, že Luděk Zahradník je vinen, žádný trest ale neuložil. Případ však nekončí, podnikatel se proti rozsudku odvolal.

Václav Průšek má nyní zhruba tři měsíce na rozmyšlenou, zda se proti výroku krajského soudu odvolá. Zajímavostí přitom je, že ten samý soud již jednou rozhodl, avšak v jeho prospěch. Po odvolání žalobce Vrchní soud v Praze vrátil případ zpět a nižší instance nyní rozhodla opačně. „Jako člověk máte velké dilema. Já nejsem pan Zahradník. Ten tím, že vlastní firmu, tak na Blatě určitě vydělal slušné peníze. Myslím si, že jeho by to určitě nepoložilo – nějakých dvě stě, tři sta tisíc korun. Ovšem já jsem v jiné situaci. Pak musíte zvažovat, jestli si udržet dekorum a jít do toho bezhlavě s tím, že budete muset prodat barák a spát pod mostem. Anebo malinko couvnout a pokračovat v boji dál jinou cestou,“ obával se Václav Průšek další možné soudní prohry.

Podobně je na tom i jeho kolega ze sdružení Vlastimil Machač, jehož případ je zatím teprve u Vrchního soudu v Praze. I on je žalován o sto tisíc korun a omluvu vlivnému pardubickému podnikateli, který s médii dlouhodobě nekomunikuje.