VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Bydžovu nyní hrozí 'povstání'

Nový Bydžov – /DOPIS OTCE, VYJÁDŘENÍ RADNICE/ “Na denním pořádku jsou tu útoky, přepadení a krádeže,“ stěžovali si do nedávna mezi sebou obyvatelé Nového Bydžova na romskou menšinu, která má ve městě pětiprocentní zastoupení. V uplynulých dnech, kdy byla znásilněna jedenadvacetiletá dívka, míra trpělivosti obyvatel přetekla.

26.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Grzegorz Klatka

To nám také potvrdili novobydžovští policisté. Případ znásilnění předali královéhradeckým kriminalistům.

Otevřený dopis a petice

Otec dívky napsal na webových stránkách města otevřený dopis všem obyvatelům. „Řada lidí má špatné zkušenosti, většinou si je nechávají sami pro sebe a bojí se, nebo stydí je nahlásit úřadu nebo policii. Mají strach, že další setkání by mohlo dopadnout ještě hůř,“ mimo jiné píše. „Rád bych tedy vyzval vás, občany našeho města: nebojte se, oznamujte vše policii,“ dodává nešťastný otec.

Ve městě vznikla petice, která apeluje na zvýšení bezpečnosti. Jak nám tu potvrdili, petice je u všech lékařů, ve školách, na radnici a koluje mezi občany.

„Je to hrozné, nemůžeme čekat s rukama v klíně,“ řekl nám starosta Nového Bydžova Pavel Louda. Proto také radnice okamžitě přijala vlastní opatření. „Město příští rok zvýší o dva počet strážníků, takže jich bude šest, dostanou auto. Radnice začne jednat se Svazem měst a obcí ve věci zákonného tlaku na zastavení toku peněz, plynoucí do tzv. romské integrace, a podá stížnost k soudu a ombudsmanovi kvůli snížení rozpočtu Policie ČR a nedostatečné ochraně obyvatel. Budeme usilovat o získání mobilního kamerového systému,“ vypočítává hlavní opatření starosta města Pavel Louda.

Zklamání je obrovské

„Jsem opravdu zklamaná.Hodně jsme posílili aktivity sociální integrace, mnoho jsme do integrace v posledních sedmi letech investovali. Výsledek je ale bohužel minimální,“ řekla nám vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví novobydžovské radnice Daniela Lusková.

„Je pochopitelné, že když nás bude víc, bude to pro nás znatelná posila. Zatím jsme ve čtyřech a vše prostě neohlídáme,“ řekl velitel novobydžovské městské policie Bohumil Orel. (pov)

Dopis otce

Vážení občané Nového Bydžova,

v našem městě žiji již 46 let a dá se říci, že až dosud celkem spokojeně. Jsem dělník, tužku používám spíše pro podpis výplaty, přesto mě události posledních dní donutily napsat tyto řádky.

Ve čtvrtek 11. listopadu byla naše dcera násilně přepadena „cikánským“ spoluobčanem. Paradoxně se to stalo, když zvolila při cestě od autobusu od Hvězdy cestu nikoliv kolem cikánského gheta - koželužny, ale tu delší (a domnívala se, že bezpečnější) přes centrum města přes náměstí.

Stalo se to kousek od náměstí, u kostela naproti pizzerii. Co to udělalo s její i rodinnou psychikou nebudu popisovat, je to příliš živé a neskutečné. Jisté je, že „to“ mladou dívku i celou naši rodinu bude provázet již celý život. A nepřejeme si, aby to zažili i další spoluobčané našeho města. Jestli toto město ještě naše vůbec je? Nevím přesně kolik obyvatel má Bydžov. Cikánů je zde asi 400, ale podle jejich chování mi připadá, že páni jsou zde oni.

Je hezké, že máme pana starostu a městkou radu, ale vládnou našemu městu oni, nebo tmavší spoluobčané? Ze setkání s místními Cikány má řada lidí špatné zkušenosti, většinou si ale své zážitky nechávají pro sebe a bojí se nebo stydí se je nahlásit úřadu nebo policii. Mají strach, že další setkání by mohlo dopadnout ještě hůře. Bohužel tímto se tmavá menšina stává sebevědomější a agresivnější.

Rád bych tedy vyzval vás, občany našeho města – nebojte se, oznamujte vše policii. Vím o napadení mladíka Cikánem s nožem v ruce. Naštěstí se ubránil, ale podaří se mu to příště? podaří se ubránit dalšímu? Zajímalo by mě, jak se k současné situaci staví vedení našeho města. Vůbec se nedivím mladým lidem, že Bydžov opouštějí. Vždyť poslat dítě do školy, na kroužky, pustit ho s kamarády ven znamená trnout, s jakou se vrátí.

Připadá mi, že žijeme jako stádo ovcí, které nemá baču a hrstka vlků si beztrestně dělá co chce. Z rozpočtu města jdou nemalé prostředky na převýchovu a začlenění Cikánů do společnosti. Říká se, že na ně platí metoda „cukr a bič“. Tady toho cukru už ale bylo dost. Takže bych chtěl poprosit vedení města i spoluobčany o pomoc a řešení problému, jsou třeba činy. A dříve než vás „to“ dostihne jako naši rodinu!

Reakce radnice:
"Cikáni znásilnili, město chystá zvláštní opatření"

Poslední kapka nenávisti občanů k cikánům přetekla. V minulých dnech byla v Novém Bydžově znásilněna dívka cikány při cestě od autobusu, a to v centru města. Rodina trpí, hlavní aktér je ve vazbě, ti, kteří přihlíželi na svobodě. Občané iniciovali petici směřovanou k představitelům města, která žádá o radikální řešení cikánské problematiky ve městě. Sběr podpisů probíhá, rozhořčení lidí a podpora postižené rodině hýbe celým městem, napříč věkovými skupinami.

Počet Romů narostl za posledních pět let na 5%, roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí. Město hloubkovým šetřením zjistilo, že třetina cikánů nemá ve městě trvalý pobyt, přesto tady čerpá veřejné služby. Bydlí v soukromých objektech. Každý z nich byl prověřen a byla zjištěna skutečnost, které se ani nechce věřit. Majitelé vysoké příjmy z nelegálních nájmů nedaní a je to vlastně zbytečné, neboť na většinu dotčených nemovitostí je uvalená exekuce. Občané žádají represe.

Město v posledních 7 letech značně posílilo aktivity sociální integrace, zavedlo terénní práci, rok funguje nízkoprahové centrum pro děti a mládež, každoročně je zaměstnáno 20 cikánů na veřejně prospěšné práce, ačkoli jejich pracovní morálka je ubohá, sociální odbor organizuje veřejnou službu pro osoby závislé na dávkách hmotné nouze, realizoval se programy pracovní integrace a podpory zaměstnanosti. Ročně město do romské integrace vráží nemalé peníze z nejrůznějších dotací. Všechny tyto aktivity občané odsuzují, nechtějí je, chtějí, aby cikáni zmizeli. Ale jak? Město má svázané ruce zejména státní legislativou, která neumožňuje radikální opatření tak, aby mu nehrozili žaloby za diskriminaci. Město se má starat o blaho svých občanů, ale jak může, když nesmí zakročit proti těm, kteří ničí všechny pokusy spokojenost občanů naplnit?

Český stát nemá chuť řešit situaci jako Francie, nemá ponětí co se děje. Je nutné nechat se okrást znásilnit či zavraždit, aby příslušné orgány vůbec zareagovali. Ochrana policie neexistuje. Marketingové heslo „pomáhat a chránit“ je ve světle současných skutečností směšné, není naplňováno. V Novém Bydžově slouží muži Policie ČR ve dvou. Pokud jsou vyjetí mimo město, neboť jejich správní území je širší, je město bez ochrany a cikáni vesele řádí, řvou, vyhrožují, ohrožují noži, kradou, znásilňují.

Průběžná kontrola města je omezená do výše limitu na pohonné hmoty. Pokud je v měsíci vyčerpán, hlídka už jezdit nemůže. Na benzín do policejních aut není, neboť stát vráží miliardy korun do takzvané integrace, která ani po letech výsledky nemá a mít nemůže. A slušný občan novobydžovský se bojí, nemá zastání, nemá ochranu a obrací se s žádostí o řešení , o vymístění cikánů, na město. To ale nemá zákonnou oporu v tom, aby zabránilo stěhování cikánů do města, neboť díky členství v Evropské unii neexistuje ochrana hranic, v Evropě se každý může pohybovat, jak chce. Mezi obcemi v rámci republiky také, město nemá pravomoc pobyty povolovat či zakazovat.

Zástupci města se v únoru tohoto roku zúčastnili jednání na Radě vlády pro záležitosti romské komunity, kde žádali podporu a řešení. Odjeli jak zpráskaní psi, celé jednání se změnilo ve vyšetřování před kolegiem 40 lidí a dotazování ne nepodobné soudnímu. A výsledek? Máme dbát na to, aby se cikánům neubližovalo, máme zajistit, aby jich bylo ve všech školách stejně, aby chudáci nebyli jen ve škole v Palackého. Máme zajistit, aby terénní sociální pracovník nebyl zaměstnancem města, protože je-li jím, málo dbá na práva cikánů. Takový je postoj státu, ale město to vzdát nemůže a nesmí.

Takže následuje řada opatření, neboť cukrování života cikánům už bylo dost. Potrvají sice výše zmíněná sociální opatření podporující integraci, ale budou zahájena i další, méně příjemná.

Opatření novobydžovské radnice:

- Město zvýší počet svých strážníků o dva v roce 2011, tak aby byly posíleny hlídky ve městě
- Městská policie dostane auto, aby stihla dozorovat více míst ve městě
- Městská police dostane služebního psa s výcvikem
- Přímé řízení policie převezme starosta s okamžitou platností a zvýší efektivitu výkonu
- Město zahájí jednání se Svazem měst a obcí ve věci zákonného tlaku na zastavení toku peněz plynoucí do takzvané romské integrace
- Město podá stížnost k soudu a ombudsmanovi ve věci snížení rozpočtu Policie České republiky a nedostatečné ochraně obyvatelstva, tak jak to
deklaruje ústavní zákon č.2/1993 Sb. Listina práv a svobod v článcích 3, 7 a 10 a zákon č. 283/1991 Sb. §2, odst.1
- Omezíme zneužívání veřejně prospěšných prací cikány
- Město zahájí razie pro hernách a barech, kdokoli bude přistižen u automatu a je na dávce hmotné nouze, bude mu dávka neprodleně odejmuta navzdory očekávaným soudním procesům v této věci
- Město zjistí více kontrol cizinecké policie a zlepšení spolupráce s Policií České republiky
- Město bude usilovat o získání mobilního kamerového systému

Ing. Pavel Louda a Ing. Daniela Lusková

Petice občanů města Nového Bydžova a okolí

za zvýšení bezpečnosti v našem městě ke starostovi a voleným zástupcům města Nový Bydžov

V našem městě žije romská menšina, která se stále zvětšuje a sužuje místní obyvatele. Množí se krádeže, vloupání, násilná přepadení i znásilnění! Na tom se z velké části podílí právě romská menšina. Bojíme se posílat děti do odpoledních a večerních kroužků, obavy mají i jednotlivci pohybující se ve večerních a nočních hodinách po městě! Náměstí je obsazené Romy, lavičky a parky již okupují téměř jenom oni! Ceny našich nemovitostí klesají, děti z našeho města utíkají, nechtějí zde žít!

Více než před rokem jste provedli anketu, které se zúčastnilo téměř 20 % z nás. Jednoznačným výsledkem z ankety bylo, že se v našem městě necítíme bezpečně! že největším problémem, který se nás občanů dotýká je právě agresivita, jednání a zvyšující se počet Rómů v našem městě. A co jste pro to za rok udělali? Jak jste využili jednoznačný impuls, kam mají plynout naše společné peníze, se kterými hospodaříte? Žádáme řešení! Připojením svého podpisu na petiční arch občané vyjadřují svoje souhlasné stanovisko s peticí.

V Novém Bydžově, dne 18.11.2010

Kontaktní osoba: Petr Suchánek, Nový Bydžov, Julia Fučíka 889

Seznam míst, kde jsou k dispozici petiční archy

pro podepsání Petice občanů Nového Bydžova a okolí za za zvýšení bezpečnosti v našem městě:

restaurace Guinness
prodejna potravin Hruška naproti sokolovně
prodejna knih na náměstí
prodejna obuvi na náměstí
prodejna Petr Vodička - obklady naproti rest. U Stehlíků
prodejna potravin v Chudonicích
Jiráskovo divadlo
Zimní stadion
trafika naproti hotelu Louda
prodejna rybářských potřeb ul. Žižkova
nemocnice
restaurace Stoletá
prodejna potravin Smetanova ul. naproti rest. Stoletá
jídelna JZD Zábědov
pizzeria ul. Revoluční
podatelna městského úřadu

Zodpovídá: Ing. Marcela Česáková

Autor: Redakce

26.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dynamo jasně vyhrálo a dotáhlo se na Liberec

Pardubice - Příbram
32

FOTO: Bitvu rozhodl poslední rohový kop. Pardubice podlehly Příbrami

Na kole od pramene Labe až do Hamburku

Pardubice - V konečné podobě by se lidé po Labské cyklostezce měli dostat od pramene Labe až do Hamburku. V Pardubickém kraji je zatím vybudováno jen několik kilometrů, a to z Pardubic do Brozan. Usilovně se ovšem pracuje na přípravách výstavby celého úseku, který vede Pardubickým krajem.

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Sníte o vlastní nemovitosti, která bude vydělávat za vás? Fajnová myšlenka, ale neoplýváte-li tučným kontem, vše si pořádně spočítejte. Cesta k úvěru bude totiž náročnější. Tedy pokud přiznáte váš skutečný záměr. Zda se takový úvěr vyplatí, přibližuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

OBRAZEM: Univerzita Pardubice si připomněla 17. listopad

Pardubice - U památníku připomínajícím události 17. listopadu 1939 a 1989 v areálu Univerzity Pardubice si ve čtvrtek v předvečer státního svátku připomnělo shromáždění památku těchto významných dnů. U jejich příležitosti zazněl i apel k zachování pravidel demokracie proti vzmáhající se vlně populismu a marketingem podpořené vládě jedné politické strany.

Teplická nenávist šíří strach

Pardubický kraj - Strach se šíří českou společností. Případ nenávistných komentářů pod fotografií prvňáčků z teplické základní školy, která je vedle „bílých“ dětí plná i Asiatů, Romů či Muslimů, vyvolal lavinu obav v řadě dalších škol. A odrazuje je od účasti v úspěšném projektu Deníku Naši prvňáčci, který představuje tabla jednotlivých prvních tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT