Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byl jsem štvaná zvěř, bránil jsem se, hájil se. Soud strážníkovu verzi přijal

Hradec Králové - Část lidí ho má za chladného vraha. Jenže soud si to nemyslí. Pavel Koblížek, strážník 
z Vysokého Mýta, byl zproštěn viny 
v kauze, jež řešila střelbu, po níž zemřel jedenadvacetiletý mladík.

21.11.2015
SDÍLEJ:

Pavel Koblížek u Krajského soudu v Hradci Králové.Foto: Deník/ Michal Fanta

Byla to sebeobrana. Tuhle verzi přijal soudce Petr Mráka za svou.

Proto byl Pavel Koblížek zproštěn viny a po včerejším vynesení rozsudku Krajským soudem v Hradci Králové odešel jako svobodný muž, i když při střetu těsně před loňskými Vánocemi zastřelil ve Vysokém Mýtě jedenadvacetiletého Radka Svobodu a jeho bratra Lukáše postřelil.

Verdikt zatím není pravomocný, protože státní zástupce Milan Vacek si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti němu odvolá.

Jestli to udělá, není vůbec jisté, vždyť on sám v závěrečné řeči nabídl dvě možnosti, jak s mužem naložit: „Vzhledem k nejednoznačné důkazní situaci navrhuju, aby soud obžalovaného zprostil nebo ho potrestal za pokus zabití trestem kolem sedmi let."
Nakonec platí první verze.

Velmi emočně napjatý případ odstartoval den před loňskými Vánocemi. Koblížek šel s bratrem a jedním kamarádem ve Vysokém Mýtě na pivo a poté se chtěli podívat na diskotéku, kde dělali bratři Svobodovi ochranku.

Podle některých svědků se opilý Koblížek domáhal se služebním průkazem vstupu do podniku s tím, že jde o policejní akci. On tvrdil, že se pouze zeptal na případnou slevu na vstup. Když neuspěl, jeho bratr nastříkal do prostoru vstupu slzný plyn.
Pak začala honička, která skončila tragicky. „Slyšel jsem jen: Ty fízle, my tě zabijeme," vypověděl Koblížek. Tvrdil, že vystřelil varovné výstřely. „Kolik by jich mělo být, aby se zastavili? Připadal jsem si jako štvaná zvěř."

To potvrdili i svědkové a popsali, že viděli honičku a poté bitku. Otec bratrů přitom tvrdil, že je Koblížek střelil 
z větší vzdálenosti. Jenže jeho verzi odmítli také znalci, ti přišli na to, že osudné kulky vyletěly z bezprostřední blízkosti.

„Obžalovaný byl v silném rozrušení a strachu. Obával se o život," připustil i státní zástupce Vacek.

Koblížek pracoval u policie dvaadvacet let, nyní se živí jako skaldník. Rodina bratrů po něm požaduje odškodnění.

POHLED: Jak se měnil případ. Z úkladné vraždy se stala sebeobrana – i když velmi diskutabilníOd první chvíle šlo o kauzu ostře sledovanou médii. Důvod byl jasný, zabitý mladík, jeho postřelený bratr i třetí sourozenec, který se přimíchal do vřavy před diskotékou ve Vysokém Mýtě, jsou synové kamaremana televize Prima.
I proto se kolem střelby, jež se udála tsně před minulými Vánocemi, strhla téměř hysterie. První pohled byl jasný: Jakýsi policista se „vožral" v kapse měl pistoli a prostě a jednoduše zastřelil mladého kluka. Přesně touto cestou se také vydala první klasifikace jeho zločinu. Strážník městské policie byl obviněn z vraždy.
Jenže postupem času se začalo nahlížení na velmi citlivé chvíle měnit. Najednou nebyl Pavel Koblížek sprostým vrahem, dokonce byl některými lidmi považován za oběť řádění známých firem, kluků, kteří mají ostré lokty a neklidné pěsti.
Rozsudek je věcí soudu, na kauze je však každopádně několik věcí zarážejících.
Zaprvé: Proč si Koblížek vzal pistoli do města, když nebyl ve službě, když šel na pivo? Jeho výmluvy, že si nevšiml, že ji má v ledvince, jsou trapné. Zadruhé: Proč se snažil dostat na diskotéku s použitím služebního průkazu? U soudu se hájil, že je policajt, tedy člověk. Jenže tohle spíš bylo gesto nadčlověka, nadřazené skupiny.
Zatřetí: Proč ochranka reagovala naprosto neadekvátně? Stačilo vyhnat skupinku ven a tam ji nechat být. Pěsti nejsou dobrý rádce, to prostě platí.

Autor: Jiří Fejgl

21.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení