Pokračování soudu s bývalou ředitelkou Kulturního centra Pardubice Romanou Vojířovou a jejím náměstkem Michalem Straškem včera konečný verdikt nepřinesl.
Jasno je však v tom, jaké tresty jim hrozí v případě, že budou uznáni vinnými.
Za zpronevěru a fiktivní účetnictví jim hrozí podmíněný trest tří let se zkušební dobou tři až pět let. K to-mu by měli oba obžalovaní zaplatit částky, které měli podle obžaloby zpronevěřit.

ČÁSTKA PŘES MILION

V případě bývalé šéfky to je 96 tisíc korun, které použila na studium na Metropolitní univerzitě v Praze. Michalu Straškovi státní zástupkyně navrhla částku 39 750 korun. Měla být zaúčtována na fiktivních fakturách lidem, kteří prý nikdy proplacenou práci neměli vykonávat.

Navíc by měli Vojířová se
Straškem zaplatit 1 239 900 korun za údajně fiktivně proplacené faktury.

Mezi jmény figurujícími na „výplatní pásce" je 
i současný mluvčí magistrátu Radim Jelínek, který měl údajně dostávat honoráře za moderování akcí.

FIKTIVNÍ MODEROVÁNÍ?

U soudu zazněla i výpověď Martin Stratílka, jež v letech 2011 a 2012 moderoval akci Pardubické dožínky. Za tuto činnost na hlavním pódiu podle svých slov získal tři tisíce korun, zatímco Radim Jelínek měl údajně dostat deset tisíc korun za moderování té samé akce.

„Byla tam dvě pódia, menší bylo na zámeckých valech. Tam nevím, co se dělo," zaznělo z výpovědi Martina Stratílka. „Takový honorář mi ale přijde přehnaný," stálo v protokolu.

Obhajoba k tomuto důkazu uvedla, že na faktuře bylo sice moderování, ale šlo podle ní o omyl a Radim Jelínek měl vykonávat zcela jinou práci. „Šlo o namlouvání spotů," upřesnil pro Deník Radim Jelínek.

Bývalá šéfka Romana Vojířová se nechala slyšet, že za své činy přijímá odpovědnost, ale odmítá jakoukoliv odpovědnost a spojitost se zpronevěrou, za kterou je momentálně souzená.
Konečný verdikt soud nad dvojicí vynese ve čtvrtek odpoledne.

Eliška Kolmanová, Jiří Sejkora