„Někteří lidé mi přijdou jako nenormální. V autech si nechávají peníze – a rozhodně se nejedná o malé částky, mobily, kamery, foťáky a další věci, po kterých pachatelé pasou,“ řekl nám jeden z pardubických policistů.

Poslední konkrétní případ se stal v Ostřetíně na Holicku. Tři lidé z Moravy odstavili svůj Renault 19 před motorestem a odešli dovnitř. Při návratu jim zbyly jen oči pro pláč. „Během chvilky jim neznámý zloděj, který se do auta vloupal, ukradl čtyři mobilní telefony, digitální fotoaparát, osobní doklady a platební karty. Škoda byla vyčíslena přibližně na dvacet tisíc korun,“ potvrdila nám mluvčí pardubické policie Dana Hejkalová. Podle ní někteří lidé prý stále zapomínají, že jejich vozidlo není nedobytný prostor a při odchodu od něj zde ponechávají cenné věci.

A jak se tedy proti vykrádání aut bránit? „V první řadě je nejlepší ve vozidle cenné věci vůbec nenechávat. Pokud už nic jiného nezbývá, tak aspoň aby ty věci nebyly vidět a nelákaly a neprovokovaly nenechavce,“ radí motoristům mluvčí pardubické policie Dana Hejkalová.

Policisté dále nabádají, že je lepší do kufru schovat i prázdnou tašku, jelikož zloděj by se mohl domnívat, že v ní něco je a snažil by se ji dostat. „Riziko krádeží i vykrádaní automobilů snižuje parkování na hlídaných parkovištích. Osamocená místa naopak případným zlodějům ke krádeži jen napomáhají,“ dodala Hejkalová.