Nejdříve v pátek ve spolupráci s cizineckou policií vyrazilo několik skupin policistů po regionu. Jejich cílem byly ubytovny.
První z nich byla v Přelouči. Policisté zde zjistili dva prohřešky, které na místě vyřešili blokovou pokutou. Jeden z Ukrajinců se například v budově zdržoval, ačkoliv zde nebyl přihlášen a tvrdil, že je zde pouze na návštěvě, což mu vzhledem k domácímu oblečení a pantoflím nikdo příliš nevěřil.

Další na řadě byla ubytovna v Lázních Bohdanči a Pardubicích. Zatímco v Přelouči se jednalo spíše o Ukrajince, v Bohdanči a Pardubicích šlo o Vietnamce. Jedním z cílů razie bylo i zjistit, kolik cizinců se po regionu ve skutečnosti pohybuje a porovnat údaj s úředně hlášeným stavem. To vše právě s ohledem na finanční krizi, která o práci připravuje zejména cizince.

„Policisté za páteční večer zkontrolovali na dvě stovky osob. Osmi cizincům byly za prohřešky proti pobytovému řádu uděleny na místě blokové pokuty,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová. Policisté se poté zaměřili i na kontrolu nočních podniků a také se jim dařilo.

„Zadrželi jsme dvě osoby v celostátním pátrání. Dvaačtyřicetiletého muže jsme dodali do výkonu trestu, do výchovného ústavu jsme pak dodali šestnáctiletou dívku, která byla od konce února na útěku. Třetím předvedeným byl muž ze Slovenska, po kterém bylo v Schengenském systému rovněž vyhlášeno pátrání za účelem zjištění místa jeho pobytu,“ informovala Eva Maturová.

Smůlu měla i jedna nezletilá dívka, kterou policie nalezla v restauraci Taxis. Policisté ji po pozitivní dechové zkoušce předali rodičům.
Před několika dny provedla policie razii na kasalické diskotéce. Počet nezletilých, kteří zde byli pod vlivem alkoholu, zde byl více než vysoký a policie proto slíbila, že v brzké době podobnou kontrolu zopakuje. Tak se stalo právě v sobotu.

„Oproti minulé kontrole jsme zaznamenali razantní zlepšení. Provozovatel podniku totiž přistoupil na důraznější opatření a u vchodu tentokrát na základě předložení občanského průkazu dostávali návštěvníci barevné pásky na zápěstí, podle kterých pak obsluha snadno pozná, zdali zákazníkovi může podat alkoholický nápoj. Přesto jsme zde namátkovou kontrolou odhalili čtyři nezletilé pod vlivem alkoholu. Nejvíce jsme naměřili teprve patnáctileté dívce a to 0,85 promile. I v tomto případě byli všichni nezletilí předání zákonným zástupcům,“ uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.