Padělky v hodnotě deseti milionů korunu už za poslední týdny plní sklady celní správy v Pardubickém kraji. Zatím je to 7500 kusů zboží v celkové hodnotě 10 milionů korun. "S blížícími se vánočními svátky pardubičtí celníci totiž zaostřuji pozornost na nabídku sortimentu, jehož prodej je zakázán," uvádí mluvčí pardubických celníků Václav Kánský.

V osmi kamenných obchodech na území Pardubického kraje celníci našli dohromady přes tisíc kusů mikin, sportovní obuvi, pantofli, parfémů, tepláků, plyšových hraček a dalšího zboží - většinou falsifikáty světoznámých značek. "Hodnota originálů přesahuje dva miliony korun. Někteří prodejci zřejmě nepočítali s návštěvou příslušníků celní správy, neboť napodobeniny nabízeli i v koších před obchodem," uvádí Václav Kánský.

Některé zboží ani neskončilo na krámech a zabaveno bylo už cestou. "Třeba ve dvou vytipovaných kontejnerech se ukrývalo 6 261 stavebnic, jež se nápadně podobaly hračkám tradičního výrobce. Pokud by se je podařilo prodat, škoda by se vyšplhala na 8 milionů korun českých. O tom, zda zboží skutečně porušuje práva duševního vlastnictví, rozhoduje soud," dodává Václav Kánský.

Celníci upozorňují a varují, že s nákupem falešného zboží spotřebitelé riskují nejen, že budou oklamáni a zboží nebude fungovat, ale také zdravotní komplikace, které hrozí při použití padělaného a ve většině případů i nekvalitního zboží. Nepoctivého zboží vloni v Pardubickém kraji zabavili za 80 milionů korun.