Policie jde po podvodech s dotacemi

V druhé polovině víkendu o tom rozhodl Okresní soud v Pardubicích. Policie v pátek obvinila osm lidí, které viní ze sjednání výhody, z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

„Vazební důvody byly shledávány různé u různých obviněných. Lze konstatovat, že u všech obviněných se jednalo o obavy z ovlivňování průběhu vyšetřování a u některých obviněných z opakování trestné činnosti," řekl místopředseda soudu pro věci trestní Jan Šlosar. A dodal, že žádné z rozhodnutí nenabylo zatím právní moci. Jména obviněných soud zveřejňovat nebude.

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v pátek přímo v hřebčíně, kvůli informacím byli také na úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či na stavebním úřadu v Chrudimi. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy hřebčína.

Pardubická stavební firma Chládek a Tintěra v tiskovém prohlášení potvrdila, že policie obvinila některé její pracovníky. „Vedení společnosti prohlašuje, že je přesvědčeno o jejich nevině," sdělil Ondřej Chládek. Firma také upozornila, že by případ mohl být vyvolán konkurenčním bojem.

Česká televize uvedla, že mezi obviněnými je i zástupkyně ředitele hřebčína Simona Vaňková a předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska. Údajně by měl být zatčený i jeden pracovník ministerstva zemědělství.

Vloni hřebčín dostal na generální opravu sedmnácti objektů dotaci 300 milionů korun. Rekonstrukce měla začít loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní tendr vyhrál Metrostav spolu s firmou Chládek a Tintěra Pardubice. 

Zdroj: Youtube