Do obce Hostovice se ve čtvrtek v noci vypravili příslušníci zásahové jednotky bezpečnostní agentury Vidocq, policisté a také policejní psovod. Důvodem jejich výletu byla dvojice zlodějů, kteří měli v plánu odnést barevné kovy ze zdejší fotovoltaické elektrárny.

„Okolo osmé hodiny večer jsme na lince 158 přijali oznámení, že do jednoho areálu v Hostovicích dochází k vloupání. Na místo ihned vyjeli policisté z dubinského obvodního oddělení a dokonce i zásahové vozidlo bezpečnostní agentury. Jakmile se blížili k objektu, zaregistrovali v jeho blízkosti zaparkovaný červený automobil. Jedno vozidlo se okamžitě otočilo a směřovalo k němu,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

K odstavenému vozidlu se v té chvíli kvapně blížil i jeho majitel, zcela „náhodně“ ze stejného směru, kterým se nacházela již zmíněná elektrárna. Policisté jej proto vyzvali k prokázání totožnosti.

„Ten samozřejmě spustil vodopád výmluv, že si potřeboval jen odskočit a s vozidlem zde pouze náhodou zaparkoval což mu ve chvíli, kdy se začal s policisty přetahovat už nikdo nevěřil,“ uvedel jeden z přítomných. A tak došlo na donucovací prostředky v podobně slušivých ocelových náramků na zápěstí.

Sedmapadesátiletý snědý muž z Dašicka už potom tolik nevyváděl.
V ten okamžik mířil na místo a po příjezdu se do akce zapojil další policejní hrdina „se studeným čumákem“ jménem Dars, který se se svým „velitelem“ dal do prohledávání okolí.

Při procházení prostoru Dars zavětřil stopu, která ho dovedla ke křoví, ve němž se ukrýval další opálený pachatel.
„Policisté osobu ihned zadrželi, při čemž opět využili služební pouta. Neznámého mladíka poučili o jeho právech a povinnostech a vyzvali ho k prokázání totožnosti. Tento podezřelý s hlídkou začal spolupracovat. Jednalo se o mladíka z Dašicka, který ještě neoslavil osmnáctiny,“ uvedla Maturová.

Jakmile ho policisté zvedali, zjistili, že se po zemi neplazí protože mu upadly klíče. Pod sebou totiž schovával pákové kleště, se kterými před chvílí pomáhal rozebírat oplocení elektrárny.

Jak to v takových případech bývá, ve chvíli, kdy jej policisté vyvedli z lesa, objevilo se na místě další vozidlo s dalšími rodinnými příslušníky, kteří vidouce, že jsou v menšině přesilu začali policistům a pracovníkům bezpečnostní agentury spílat a dožadovat se okamžitého propuštění obou zadržených mužů.

„Policisté pokřikující ženu seznámili s tím, z čeho je její syn podezřelý a následně i s dalším postupem, který bude následovat. Na místě už v té chvíli odváděl svou práci kriminalistický technik, který zadokumentoval poškozené oplocení a další stopy, které na místě nalezl,“ konstatovala Maturová.

O zadržení a eskortě obou mužů byla informována státní zástupkyně a obě podezřelé osoby byly umístěny do policejní cely.
„Elektrárna se nestala cílem zlodějů poprvé. Ve všech případech se zaměřovali především na krádeže kovů z kabelového vedení,“ uvedl zdroj obeznámený s případem.

„Celá akce se dá hodnotit jako ukázkový případ vzájemné spolupráce různých složek nejen pardubické policie – obvodní oddělení, kynologie, kriminalistické techniky, samozřejmě kriminálky, ale i státního zastupitelství a v neposlední řadě bezpečnostní agentury,“ doplnila Maturová.