Tentokrát šlo o čtyři druhy ptáků – bramborníčka hnědého, koroptev polní, potápku malou a ťuhýka šedého. O výjimce tak musí znovu rozhodovat ministerstvo životního prostředí.

Podle NSS úřady nevěnovaly dostatečnou pozornost tomu, zda jsou splněny všechny zákonem stanovené předpoklady pro udělení výjimky. Jde zejména o to, zda pro navržený zásah do biotopů existovala nějaká alternativa.

„Ani jedno z napadených rozhodnutí se nezabývalo možnou existencí jiného uspokojivého řešení," stojí v rozhodnutí NSS. Podle něj chyboval také Městský soud v Praze, který se nevypořádal se všemi formálními námitkami ekologických aktivistů.

Už minulý týden NSS nařídil ministerstvu, aby se znovu zabývalo výjimkou z ochrany česneku hranatého a 39 druhů hmyzu, ptáků, obojživelníků a savců, třeba plšíka lískového a vydry říční. Tehdy soud vyhověl kasační stížnosti Dětí Země, v případě čtyř druhů ptáků podal úspěšnou stížnost spolek Přátelé Slavíkových ostrovů. K výjimkám se původně kladně vyjádřil pardubický krajský úřad i ministerstvo životního prostředí.

Proti stavbě kanálu souvisejícího s plavebním stupněm u Přelouče ekologové dlouhodobě protestují.

(čtk, kim)