Na pardubickou policii se začátkem února obrátili hned dva oznamovatelé, že se jim do rukou pravděpodobně dostaly falešné bankovky. Vždy se jednalo o dvoutisícovky. První bankovku objevili zaměstnanci v pokladně fastfoodu a druhé oznámení učinil muž, který ji dostal za prodej telefonu.

„Oběma případy a spletitými příběhy se prolínalo jméno 28letého muže, který byl zadržen a posléze obviněn z trestného činu padělání a pozměnění peněz,“ informovala policejní mluvčí Dita Holečková s tím, že muži v případě prokázání viny může hrozit trest odnětí svobody až na osm let.

Není ale jediný, na koho se policie soustředí. Obviněn byl i 24letý muž, který falešnou bankovku obdržel a místo toho, aby to nahlásil, rozhodl se vydávat ji za pravou a zaplatil s ní nákup ve fastfoodu. „Tento mladík byl kriminalisty obviněn z trestného činu udávání padělaných a pozměněných peněz, za což mu v případě prokázání viny hrozí až dva roky vězení,“ dodala Holečková.

Že se jedná o falešné dvoutisícovky, nebylo tak těžké poznat. Padělatelé si nelámali hlavu s ochrannými prvky, ale ani se zadní stranou bankovky, která chyběla úplně a s ní tedy i sériové číslo. A tak z obou stran bankovky hledí Ema Destinnová.

Pochybnou kvalitu padělků potvrdila i Česká národní banka, kam putují všechny padělané či jen podezřelé bankovky. Tam známkují bankovky stejně jako ve škole od jedničky do pětky. Tyto dvoutisícovky si zasloužily kouli jako Brno. „Pokud by se vám někdo takovými bankovkami pokoušel platit nebo ji dokonce už máte v držení, neváhejte se obrátit na nejbližší policejní služebnu či linku 158,“ pobídla Holečková.