Hokejové utkání Pardubic s brněnskou Kometou provázela přísná bezpečnostní opatření. Ukázalo se, že právem. Krom několika zákroků policejní pořádkové jednotky před zápasem i po něm ale došlo přímo na stadionu ke zranění hasiče.

close Zraněná noha. Hasiče před vážnějšími následky ochránila hlavně zásahová obuv. I tak si ale léčba vyžádá až několik dní. info Zdroj: Archiv zoom_in

"Průběh utkání byl nekonfliktní až do sedmi minut před koncem třetí třetiny, kdy došlo v prostoru vyhrazeném pro hosty k odhození zapálených pyro prostředků," uvádí k incidentu dobrovolní hasiči 1. pardubického městského obvodu, kteří na stadionu byli přítomni právě kvůli zajištění požární bezpečnosti. I přes prohlídky se totiž fanouškům podařilo do haly pronést zakázanou pyrotechniku. V okamžiku, kdy v kotli hostí začala hořet odpálená pyrotechnika hasiči na přání pořadatelské služby zasáhli vodním proudem přímo do kotle brněnských fanoušků. Ti však vzápětí začali pořadatelskou službu, hasiče i strážníky napadat házením dělobuchů.

"Jeden dělobuch byl odhozen do prostoru přímo před diváky. Velitel hasičů jej na místě prišlápl, ve snaze zabránit případným zraněním dalších osob v okolí," uvádějí hasiči. Zásahová hasičská obuv sice výbuch vydržela, přesto rázová vlna způsobila hasiči zranění chodidla. "Noha je oteklá, kulhám, podle lékaře bude trvat několik dní, než následky odezní. Zašlápnutí dělobuchu bylo riskantní, ale udělal jsem to především proto, že ležel přímo před lidmi z hlediště a já v tu chvíli chtěl hlavně chránit nezúčastněné diváky. Dá se soudit, že této pyrotechniky bylo užito jako zbraně proti divákům, zasahujícím hasičům, strážníkům, policistům a pořadatelům," uvádní zraněný hasič Jiří Chmelík.

Pyrotechnika v ochozech na zápase. Pořádková jednotka zase musela zasahovat i po zápase. Fanoušci odpálili pyrotechniku v restauraci Severka na Palackého třídě. | Video: @SejkPcePhoto/Jiří Sejkora


Strážníci městské policie zároveň vyvedli jednoho agresivního fanouška hostí a museli uklidňovat potyčku, do které se dostala pořadatelská služba, která se snažila zabránit dalšímu použití pyrotechniky v sektoru hostí.

"Lze jen spekulovat, zda se ještě jednalo o takzvanou zábavnou pyrotechniku. Dá se soudit, že této pyrotechniky bylo užito jako zbraně proti divákům, zasahujícím hasičům, strážníkům, policistům a pořadatelům," dodávají k incidentu hasiči 1. městského obvodu.


Kvůli pyrotechnice ostatně policisté zasahovali nejvíce. Hned při příjezdu na nádraží pořádková jednotka rázně zakročila ve chvíli, kdy fanoušci i přes opakovaná poučení a varování rozpoutali doslova ohňostroj. Po skončení zápasu zase někteří příznivci z Brna odpálili pyrotechniku přímo v restauraci Severka. Pořádková jednotka musela zasahovat a zároveň hasit stále vybuchující římské svíce, které vystřelovaly do lokálu. Celkem Policie České republiky zajistila kvůli různým výtržnostem osm osob.