Podle našich informací šel příslušník holické policie vynést odpadky, když na zemi před budovou, nedaleko popelnice, uviděl oválný předmět. „Vypadalo to jako konzerva. Mělo to válcový tvar a uzavřené to bylo gumovým víkem,“ řekl včera našemu Deníku dobře informovaný zdroj. Když přišel policista blíž a začal podezřelou věc zkoumat, zjistil, že jsou na ní německé nápisy. „Jediné, čemu rozuměl, bylo slovo granate a nějaké označení KU–62. Na obalu byla rovněž zapsána ráže – 15,76 milimetru,“ potvrdil nám v úterý ráno jeden z pardubických policistů.

Na místo byl ihned přivolán policejní pyrotechnik, který uvedl, že se jedná o součástku skutečné munice, a odvezl ji k likvidaci. Policisté nyní šetří, jak se granát do centra města dostal a měla–li jeho poloha u budovy policejní stanice něco společného s případným útokem na tuto složku.

Možná to byla náhoda, možná chtěl někdo policisty vyděsit. „To zatím není jisté. Navíc až podrobná analýza teprve určí, jak moc byla munice nebezpečná,“ dodal pro náš Deník další z policistů.

Nálezy munice jsou stále poměrně běžnou věcí. Policie však uvádí, že nález granátu uprostřed města je unikátní a na Pardubicku ojedinělý.